Genel Haberler ve Makaleler

Yatırımcıların tezahüratları eşliğinde Netflix’e zam geliyor

Mevcut Netflix aboneleri fiyatların yükseldiğini görmekten muhtemelen memnun olmayacaklar, ancak Netflix yatırımcıları bu fikri şimdiden beğendi.

Perşembe günü Mashable’ın yer verdiği habere göre, Netflix’in Standart ve Premium planlarının abonelik fiyatları ABD’de artırılacak. Kullanıcılarına iki cihazda HD izleme olanağı sağlayan Standart planın fiyatı ayda 10 dolardan 11 dolara çıkacak. Dört farklı cihazda Ultra HD izleme imkanı sağlayan Premium isimli planın fiyatı da ayda 12 dolardan 14 dolara yükselecek.

Yeni fiyatlandırmanın gelecek aydan itibaren uygulamaya alınması bekleniyor.

Bu arada Netflix’in Standart planı zamma rağmen hala HBO’dan (ayda 15 dolar) ve Hulu’nun bireysel planından (11,99 dolar) çok daha ucuz.

Yatırımcılar, şirketin son fiyat düzenlemesinden sonra abonelerin daha fazla ödeme yapacaklarını düşünmeye başlarken, haberlerin ardından Netflix hisseleri gün içinde yüzde 4.1’e kadar yükseldi.

Bir zamanlar Wall Street, aboneliklerin düşeceği korkusuyla fiyat artışlarından endişeleniyordu ama bu bakış açısı çoktan değişti. Zira Netflix’in izleme planı fiyatlarının yükseleceği ABD’de oldukça geniş ve sadık bir müşteri kitlesi bulunuyor.

Fiyat artışı analistler tarafından da olumlu karşılandı. Analistler, fiyat artışının şirketin gelirlerini ve içeriklerini artıracağını düşünüyor. Artan gelirin de Netflix’in orijinal içerikleri için harcadığı ve giderek genişleyen masraflarını karşılamaya yardımcı olması beklenebilir.

RBC analisti Mark Mahaney, konuyla ilgili olarak, “daha yüksek fiyatlar = daha yüksek gelir artışı” diyor ve yatırımcıların görmek istediği şeyin bu olduğu söylüyor.

Mahaney, fiyat artışının çok sayıda aboneyi etkilemeyeceğini de belirtiyor. RBC anketine göre abonelerin yaklaşık olarak üçte biri Netflix’in Basic (Temel) planını kullanıyor ve bu hizmetin fiyatı ayda 8 dolar olarak kalmaya devam edecek. Diğer planlarda hizmet alan ve fiyat artışından rahatsız olan aboneler, planlarını Temel seviyeye düşürmeyi tercih edebilir ve bu da Netflix’in abone kaybetmesini engelleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu