Genel Haberler ve Makaleler

Netflix, Asya ve Orta Doğu arzusunu gerçekleştirmek için 1 milyar euro borç arıyor

Netflix, pek çok orijinal üretiyor. Bu, yeni abone sayısını artırmasına yardımcı oluyor, ancak çok daha fazla para harcaması gerekiyor.

Pazartesi günü şirket, 1933 tarihli Menkul Kıymetler Yasasına uygun olarak ABD dışındaki yatırımcılara yönelik 1 milyar euroluk (1.08 milyar dolar) tahvil teklifini açıkladı. Tahvil, belirli bir süre sonunda yatırımcılara faizle geri ödenmek üzere şirkete önemli ölçüde kaynak sağlayacak. Şirketten yapılan açıklamada, alınan borcun yeni içerik ve stratejik satın almalar gibi çeşitli amaçlarla kullanılabileceği belirtildi.

Geçtiğimiz yıl dünyaya geneline açılan şirket, sadece ABD için değil, uluslararası aboneler için de büyük bir adım atmayı planlıyor. Netflix’in önünde yurt dışında büyüme gerçekleştirmek için büyük fırsatlar var. Yönetim, özellikle Asya ve Orta Doğu‘daki abonelerin ilgisini çekecek uluslararası içerik sunumlarını artırmak istiyor.

Yatırımcılar, Netflix’in her üç ayda bir kazandığı yeni aboneleri dikkatle takip ediyor. Fakat bu son gelişme sonrasında şirketin harcamalara yönelik göstergeleri de muhakkak dikkate çok daha değer olacaktır.

Yeni kaynak temini, abone sayısını artırmasına ve haliyle şirketin daha fazla para kazanmasına yardımcı olur, ancak bu borçluluk teklifi ve yükselen mevcut borçluluk durumunun da riskli bir yatırım algısı yarattığını söylemek gerekiyor.

Yine de iyimser olarak değerlendirmek gerekirse, 2017’nin ilk çeyreğinde 4.95 milyon yeni abone kazanan ve abone sayısını 99 milyona çıkaran Netflix, özellikle arzuladığı Asya ve Orta Doğu pazarında içerik sunumlarını artırarak öngördüğü büyük sıçramayı yapabilir.

Borç talebine yönelik faiz oranı, vade tarihi ve diğer şartların  ilk alıcılarla yapılacak görüşmeler sonrasında netleşmesi bekleniyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir