Netflix geçmişte yaptığı bir hatadan ne öğrendi?

Netflix (NASDAQ:NFLX), ABD’de fiyatları yükseltti ve geçmişte yaptığı bir hatayı tekrarlamamak için farklı bir strateji izlemeye karar verdi. Şirket bu sefer süreci daha sancısız ve çabuk atlatmayı planlıyor.

Fiyat artışları (Netflix’in standart planı için ayda ek 1 dolar, premium planı için ek 2 dolar) yeni abone olacaklar için şimdiden uygulamaya alındı. Tahminlere göre mevcut aboneler de Kasım ayına kadar resmi olarak bilgilendirilecek ve abonelikleri yeni fiyatlardan yenilenmiş olacak.

PR perspektifinden bakıldığında, bu muhtemelen iyi bir hamle, zira Netflix seneler önce benzer bir fiyat artışı planladığında; süreci geç tamamlamış, özellikle hisselerini etkileyecek türden olumsuz haberler çıkmış ve tüm bu yaşananların akabinde abone kaybı yaşamıştı. Şu anda da şirket CEO’su olan Reed Hastings, o dönem yaşananlardan dolayı basını suçlamıştı.

Bu nedenle şirketin bu yılki stratejisi basitçe şu şekilde görünüyor: Fiyatları yükselt, bunu yaptığını hemen söyle, süreci çabucak bitir ve ne olacağını gör.

Yatırım perspektifinden bakıldığında ise şirketin fiyatlardaki artış kararı Wall Street’te hızlı ve olumlu bir dönüş yaptı. Çünkü yeni fiyatlandırma modelinin Netflix’in finansal performansı üzerinde hızlı bir etkiye sahip olacağı düşünülüyor.

Oppenheimer analisti Jason Helfstein, cuma günü paylaştığı notunda 2018 ve 2019 yıllarına yönelik ABD geliri ve önemli kâr metriklerine ilişkin bazı tahminlerini yükseltti ancak önümüzdeki yıl ABD’deki yerli abone tahminini yaklaşık iki milyon kişi düşürdü.

Genel olarak değerlendirildiğinde, Helfstein, bu hareketin Netflix’in hisse senetleri üzerinde olumlu etkileri olacağını ve hedef fiyatının 200 dolardan 215 dolara yükseldiğini ve hisse fiyatlarının mevcut seviyenin yüzde 8 üstünde olmasını beklediğini belirtti.

Analist Helfstein, fiyat artışlarının ağırlıklı olarak ABD tüketicilerine yansıdığını ancak elde edilecek ek gelirin, çoğunlukla Netflix’in uluslararası içeriklerinin genişletilmesine fon sağlamak için kullanılacağını düşündüğünü de ekledi.

Bilindiği gibi şirket uluslararası pazarlara büyük bir baskı yapıyor ve yerel abonelere hitap edecek kaliteli içerikler oluşturmaya odaklanıyor. Hatırlatmak gerekirse Netflix, bu yılın başında kısmen yeni içeriklerini finanse etmek için 1 milyar dolarlık borç arayışına girmişti.

Fiyat artış kararının basına yansıdığı geçen hafta perşembe gününden bu yana şirket hisseleri yüzde 9 değer kazandı.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu