Genel Haberler ve Makaleler

Netflix, House of Cards ve Hisseler

Bundan dört yıl önce, günümüzde Netflix’in başarısını oluşturan temel stratejiler arasında “orijinal içerik stratejisi” yer almıyordu. Hatta şirketin şu anda Türkiye’de, ilk orijinalinin yayın haklarını beIN Media Group’a kaptırmasının nedeni de bu. Orijinal içerik, dört yıl öncesinde şirket için kesin bir iş olmadığı gibi aynı zamanda oldukça da riskliydi.

Her şeye rağmen şirket, Şubat 2013’te House of Cards adlı ilk orijinal serisini piyasaya sürdü. Aynı tarihlerde Netflix hisseleri 25 dolar civarında işlem görüyordu.

Pek çok analist, Hollywood stüdyolarının devasa maliyetlerle ortaya koyduğu orijinal yapımları bir Silikon Vadisi şirketinin nasıl karşılayacağını ve daha da önemlisi Hollywood’un dev şirketlerine karşı rekabet edip edemeyeceğini merak ediyordu.

House of CardsNetflix, ilk orijinal yapımı House of Cards’ın beşinci sezonunu hafta başında yayınladığında, hisse fiyatı 163 dolardı. Söz gelimi, 2013’ten bu yana işler bir hayli değişti.

Tabii ki, yaklaşık yüzde 550’lik kazanç sadece House of Cards’a atfedilemez, ancak Kevin Spacey’nin başrol oynadığı başarılı siyasi dramanın yayınlanmasının hemen ardından şirket dizi, film belgesel ve stand-up komedi dahil olmak üzere birçok orijinalle ilerlemeye devam etti. Geçen sene Netflix 112 yeni orijinal yapıma imza attı.

Netflix’in orijinal içeriklerini seçme algoritmasını göz önünde bulundurduğumuzda, ortaya koyulan her başarılı orijinalin, bir önceki benzer orijinalin başarısına bağlı olduğunu kestirmek mümkün.

Şirketin şimdi ABD’de 49 milyon, ABD dışı ülkelerde ise 45 milyon uluslararası abonesi bulunuyor. 2013’de şirket ilk orijinali House of Cards’ı piyasaya sürdüğünde, ABD’de 25, ABD dışında 5 milyon yeni abone kazanmıştı.

Elbette, Netflix’in şu anki başarısı yalnızca kendi kendine gerçekleşmiyor, rakipleri de unutmamak gerekiyor. Orijinal strateji, Amazon.com ve Hulu gibi rakipleri tarafından da kopyalandı ve kabul etmek gerekir ki ara sıra Netflix’ten daha başarılı işler ortaya koydular.

Diğer yandan, her ne kadar Netflix gibi seri denemeleri yapmayacaklar gibi gözükse de YouTube, Snap ve Facebook gibi internet devleri de orijinal stratejinin yeni rakipleri arasında yer almaya hazırlar.

Şu anda orijinal içerik, şirket için kesin ve yüksek maliyet oluşturmasına rağmen artık geri dönülemez bir strateji. Açıkça söylemek gerekir ki House of Card, Netflix’in orijinal içerik stratejisinin temelini oluşturdu ve dört yıl önce sayısı bir hayli fazla olan şüpheci analistleri de haksız çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu