Genel Haberler ve Makaleler

Netflix’in geleceği ile ilgili en net iki şey

Netflix, son çeyrekte 7.04 milyon yeni abone kazanarak yeni bir rekora imza attı.

Geçen yıl aynı dönemdeki artış 5,59 milyondu. Bu abone artışı büyük oranda uluslararası büyümeden kaynaklandı. 7 milyon yeni abonenin 5.12 milyonu Birleşik Devletler dışındaki uluslararası abonelerden oluşuyor. Şirketin gelirleri de geçen senenin aynı zaman dilimine göre yüzde 36’lık bir artış göstererek 2,48 milyar dolara ulaştı.

Küresel genişleme planından istediği sonuçları alan ve hisseleri son beş yılda yüzde 1200 artan çevrimiçi film-dizi izleme servisi Netflix, borsada da kendi tüm zamanlar rekorunu kırdı; yatırımcılar şirketin hisselerinin geleceği konusunda da oldukça olumlu görüşler bildiriyor.

Stranger Things ve Diğer Orijinal Diziler Büyük Başarı Gösterdi

Orijinal içerikler yaratmaya 2013’te başlayan Netflix, yatırımcılarına 2016’da dünya çapında en çok arama yapılan 10 diziden 5’ini yarattıklarını duyurdu. Geçtiğimiz yaz ayında çok konuşulan Stranger Things, Google trends’e göre bu diziler arasında başı çeken yapım olarak öne çıkıyor.

Netflix, kendi dizilerinin tüm bir sezonunu aynı anda yayınlama ekolünü diğer networklerin de benimsemeye başlayacağını öngörüyor. BBC şimdiden bu yönteme geçerken HBO’nun da benzer bir değişikliğe gidebileceği tahmin ediliyor. Bunda internet izleyicilerindeki artış ve dizi izleme kültüründeki değişimler önemli bir rol oynuyor.

Netflix’in geleceği

Netflix’in geleceği ile ilgili iki şey net: Birincisi, film ve dizi izleme servisinin en büyük büyüme olanaklarının Kuzey Amerika dışında olduğu, ikincisi ise daha çok abone çekmek için orijinal içeriklerin çok büyük önem taşıyor olduğu gerçeği.

Netflix’in 2016, 4. çeyrek raporundan çıkan finansal verileri de bu iki trendi işaret ediyor.

Geride bıraktığımız Ekim ayında Netflix, 2017 yılı için 1000 saate kadar orijinal program üreteceğini duyurmuştu. 2016’da 5 milyar dolar harcayarak 600 saatlik orijinal içerik üreten firmanın 2017’de 1000 saat için 6 milyar dolara yakın harcama yapması gerekeceği öngörülüyor. Üçte iki oranında daha fazla içerik yaratmayı sadece yüzde 16 oranında daha fazla harcama yaparak başarmayı planlayan Netflix, muhtemelen orijinal içeriklerinden çok daha fazla kar elde edecek. Şu anda içeriğe Netflix’ten daha fazla harcama yapan tek TV network’ü ise ESPN.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir