Genel Haberler ve Makaleler

Suç Temalı ‘Kara Para Aklama’lı Netflix Dizisi: Ozark

Hollywood’un en komik adamlarından biri olan Jason Bateman, Breaking Bad’i andıran drama dizisi Ozark’la çarpıcı bir dönüş yaptı. Dizinin 10 bölümden oluşan ilk sezonunun tamamı Netflix’te yayınlandı.

Dizide, finans danışmanı olarak çalışan Marty Byrde’ün (Jason Bateman) hayatı, iş ortağının tehlikeli bir müşteriyi dolandırmasının ardından gözleri önünde bir uyuşturucu baronu tarafından öldürülmesiyle değişiyor. Bu olay Byrde ailesini Chicago banliyölerinden aniden kopararak, onları Missouri’nin Ozarks Gölü‘ne götürüyor ve öfkeli uyuşturucu baronu için Marty’nin kara para aklama mücadelesi de böylece başlıyor.

Ozark Netflix

Suç ağırlık olan dizide, Ozarks’a yerleşmeden önce sıkıcı iş hayatıyla evi arasında ömür çürüten – muhtemelen tek eğlencesi porno izlemek olan – Marty’nin eşi Wendy tarafından aldattığını da ilk bölümden öğreniyoruz. Yani dram üzerine dram, suç üzerine suç daha ilk bölümde kendini hissettiriyor.

Bu arada Marty’nin eşi Wendy karakterine Truman Show’daki Meryl Burbank karakterinden hatırlayabileceğiniz Laura Linney hayat veriyor.

Ozark Dizisi

Dizinin Bateman ve Linney dışında yüzlerine pek alışık olmadığımız ama bir hayli yetenekli oyunculara sahip bütünleşmiş güzel bir kadrosu var. Seçilen oyuncular hikâye ve karakterlere tam oturmuş, sırıtmıyor.

Ozark’ın paraçaresiz bir koca, illegal işler, uyuşturucu ve aldatan kötü bir eş (yeni bir Skyler White vakası) barındırması Breaking Bad’i anımsatmıyor değil. Hatta dizinin müzikleri bile. Fakat ne dizinin baş yapımcısı Jason Bateman ne de yayıncı Netflix, bu benzerlikleri inkâr etmiyor. Gördüğüm kadarıyla da Netflix sosyal medyadan Breaking Bad fanlanlarını Ozark’a şans vermeye davet ediyor.

Dizinin tüm bölümlerini izlemedim. İzlediğim birkaç bölüm var ama rahatlıkla söyleyebilirim ki bu dizi keyifle izlenebilir. En çok Marty’nin kara parayı nasıl aklayacağını merak ediyorum; bin bir türlü yol varken Marty tercihini göstermelik şirketler‘den yana kullanacak gibi gözüküyor.

En nihayetinde Ozark sağlam bir kurgu ama Amerikan Rüyası ve Amerikan İş Ahlakı ya da Ahlaksızlığı hakkında Byrde ailesinin bize öğretecek birçok şeyi olabilir.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir