Genel Haberler ve Makaleler

Netflix’in artan içerik harcamalarına destek geldi

Netflix orijinal içeriğe çok para harcıyor ve bunun abonelerine karşı bir sorumluluk mu yoksa rekabet avantajı mı olduğu konusunda yatırımcılar emin değil. Bir yandan Netflix nakitleri çabucak bitiyor ama diğer yandan şirket yeni pazarlara kök salmaya çalışıyor ve yerelleştiği yeni pazarlarda başarılı olmak için daha fazla içeriğe ihtiyaç duyuyor.

Perşembe günü, yatırım bankası Morgan Stanley’den analist Benjamin Swinburne, Netflix’in, yayın hakları konusunda akıllı seçimler yaparak uluslararası alanda güçlü sonuçlar elde edebileceğine olan inancı üzerine şirket hisselerine yönelik fiyat hedefini 185 dolara yükseltti. Analistin yeni fiyat hedefi bugünün seviyesine göre Netflix hisselerinin yüzde 16 prim getirmesi anlamına geliyor.

Swinburne, Netflix’in artan içerik kataloğu ile abone büyümesi ve pazar penetrasyonu arasında güçlü bir ilişki olduğunu söylüyor.

Netflix hisseleri Perşembe günü borsada yüzde 0.3 düşüşle 158.21 dolara geriledi. Şirket hisseleri 9 Haziran’da 166.87 dolar fiyatla rekor seviyeye ulaşmıştı.

Yatırımcılar şirketin artan maliyetleri konusunda endişeleniyor ama abone büyümesinin ancak bu yönde ilerlemeyle mümkün olabileceğinin de herkes farkında. Yalnızca şirketin artan maliyetlerini düşürecek farkı yolları keşfetmesi gerekiyor.

Netflix’in orijinal içerikleri arasında “Stranger Things,” “Glow,” “Orange Is the New Black” ve “13 Reasons Why” gibi diziler yer alırken “Okja” ve “War Machine” gibi filmler de bulunuyor. Şirketin yaptığı harcamalar, maliyetleri azaltmak için sarf ettikleri çabayı gölgelese de son zamanlarda “Sense8,” “The Get Down” ve “Girlboss” gibi performansı düşük bazı diziler iptal edilmişti.

Los Gatos, Kaliforniya merkezli şirket, Pazartesi günü kapanıştan sonra ikinci çeyrek sonuçlarını açıklamayı planlanıyor. Özellikle artan maliyetlerin ardından kuşkusuz ki Netflix’in Pazartesi günü yatırımcılara kanıtlaması gereken birçok şeyi olacak.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir