Genel Haberler ve Makaleler

Netflix’in harcamaları HBO’yu geride bıraktı

Los Gatos merkezli Netflix’in son yıllarda orijinal üretime devasa paralar harcadığı biliniyor. Dünya çapında genişleyen şirket, en son Ortadoğu ve Asya pazarındaki abone sayısını artırmak için ABD dışındaki yatırımcılara 1 milyar euroluk borç teklifini sunmuştu.

Netflix’in maliyetlerinin her geçen yıl arttığı ve gerçek anlamda çok fazla paraya ihtiyacı olduğu sır değil. Ama buna rağmen sahip olduğu potansiyeli iyi değerlendiriyor ve her çeyrekte beklentileri karşılıyor. 2017’nin ilk çeyreğinde abone sayısını 99 milyona çıkaran şirket 4.95 milyon yeni abone kazanmıştı.

2015 senesinde 44 orijinale sahip olan Netflix, geçen yıl 112 orijinale sahipti. Şu anda orijinal sayısını 121’e çıkarmayı düşünse de maliyeti şimdiden 6 milyar doları geçti.

Şirket uzun bir süredir HBO gibi olmak istediğini söylüyordu. Netflix İçerik Yöneticisi Ted Sarandos, GQ’ya verdiği bir demeçte bunu açıkça ortaya koymuştu.

Kabul edelim, Netflix halihazırda HBO’yu geride bıraktı, ama harcamalar anlamında. Üretim ve dağıtımın faturası Netflix’e 6 milyar dolara mal oldu. HBO, Netflix’e kıyasla 2016 yılında 2.2 milyar dolar harcama yaptı.

Maliyet hızla artıyor olabilir ama başta ABD olmak üzere yurtdışında abone tabanını artırmaya ve elde tutmaya devam ettiği için Netflix, büyük harcamalarını telafi ediyor gibi gözüküyor.

Şunu da not etmekte fayda var: Tüm Netflix içeriklerini inceleyen bir web sitesi olan AllFlicks tarafından yapılan bir analize göre, kullanıcılar orijinal içerikleri, sendikasyon içeriklere kıyasla daha yüksek derecelendiriyor. Netflix orijinalleri, beşte ortalama 3.85 yıldız alırken; diğer içerikler ortalama 3.47 yıldız alıyor. Bu, şirketin orijinal içerik stratejisinin başarıyla sürdüğünü gösteriyor. Kullanıcı tabanından gelen geri bildirimler de bunun en büyük işareti.

Netflix orijinal içeriğe gittikçe daha fazla odaklanıyor ve görünüşe göre kullanıcılarda da talep bu yönde. Tek bir şey var, o da şirketin orijinal içerikleri için daha fazla paraya ihtiyacı olduğu. Şimdilik bunu borçlanarak yapıyor fakat bunu hala telafi edebiliyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir