Genel Haberler ve Makaleler

Goldman Sachs: Nike, Amazon’da doğrudan satış yapmaya başlıyor

Amazon.com’un vizyon sahibi ve kurucusu Jeff Bezos hiçbir zaman yalnızca bir kitap satıcısı olmakla yetinmedi. Bezos Amazon’un “her şeyin satıldığı dükkân” olmasını istedi. Amazon, büyük ölçüde her şeyin satıldığı bir dükkân olmayı başardı, ancak hala resmi olarak sahip olmadığı bir şeyler var. Bunlardan biri Nike’ın giyim ürünleri.

Çoğu büyük marka geleneksel satışlarını ikiye katlamak için e-ticaret devi üzerinden ürünlerini resmi olarak satıyor. Bazı markalar da henüz satış yapmıyor. Mesela spor giyim markaları arasında yer alan Under Armour doğrudan Amazon’da ürün satarken Nike, doğrudan ürünlerini satmıyor.

Fakat Goldman Sachs‘dan gelen yeni bir rapor, Nike’ın yakında Amazon’da resmi olarak ürün satışlarına başlayarak rotasını değiştireceğini öngörüyor ve analist Lindsay Drucker Mann, böyle bir hamlenin spor giyim şirketi için olumlu etkileri olacağını belirtiyor.

Geçen hafta, Nike’ın yeni bir kurumsal strateji uygulamaya başladığını haber almıştık. Buna göre şirket, personellerini azaltma ve belirli şehirlere odaklanma gibi yeni kararlar almıştı. Ayrıca ürünlerini pazara çok daha hızlı sunmayı amaçladığı yeni bir stratejisi de vardı; şirketin Amazon’da ürünlerini resmi olarak doğrudan satmaya başlaması da muhtemelen bu stratejinin bir parçasını oluşturuyor.

Bu arada, Goldman Sachs raporunun ardından rakip hisselerde bazı kayıplar da söz konusu oldu. Çarşamba günü Goldman’ın raporu sonrasında Amazon’daki daha güçlü bir Nike varlığının Dick’s ve Foot Locker gibi diğer spor perakendecilerinin satışlarını azaltabileceği endişesi bu şirketlerin hisselerinin gerilemesine sebep oldu. Dick’s ve Foot Locker hisseleri sırasıyla yüzde 5.4 ve yüzde 6.1 geriledi.

Halihazırda Amazon’da üçüncü taraf satıcılarından herhangi bir Nike ürününü satın almak mümkün ve her zaman mümkündü. Fakat bu ürünlerin satışı Nike kontrolünde değildi. Şirket, doğrudan ürün satmaya başlayarak kendi marka sayfasında bu kontrolü artık sağlayabilecek.

Son olarak, Nike’ın en büyük rakiplerinden Under Armour Amazon’da markalı sayfasında doğrudan satış yapıyor, ancak bunu etkili bir şekilde kullandığı söylenemez. Under Armour hisseleri bu yıl yaklaşık yüzde 30 değer kaybetmişti. Nike’ın Amazon’daki varlığının resmileşmesi şirkete yarar sağlayacak mı bilinmez ama ilk öngörüde Goldman analistleri bunun işe yarayacağını düşünüyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir