Genel Haberler ve Makaleler

Nike eskisinden daha az avantajlı, dolayısıyla şirket taktik değiştiriyor

Nike, küresel çapta hakim olduğu üretim ve dağıtım sistemini kullanarak, canlı pazarlama taktiğiyle yıllardır rakiplerinin üstünde ilerliyor.

İnternet alışverişlerinin patlama yaşadığı son yıllarda, rekabette değişim yaşandığı gibi tüketici talepleri de değişikliğe uğruyor. Yıllar içinde spor ayakkabı ve spor giyim alımları düşüyor olsa da Nike hala ayakta ve belki de en büyük savaşlarından biriyle karşı karşıya.

Hiçbir şey artık eskisi gibi değil. Haliyle değişikliklere uyum sağlamak için Nike da taktik değiştirmeye başlıyor. Şirket Perşembe günü, değişen tüketici tercihlerine ve zevklerine yanıt verebilmek için ürünlerini pazara çok daha hızlı sunmayı amaçladığı yeni bir kurumsal strateji uygulamaya başladı.

Şirket ayrıca, Air VaporMax gibi önemli markalarına daha fazla odaklanarak şimdiye kadar sunduğu spor ayakkabı çeşitlerini de azaltmaya başlayacak. Öte yandan, spor ayakkabılarını kişiselleştirmek için “NIKEiD” ile büyük veriler kullanan Nike, herkesin ayakkabıları performans, uyum ve stil için kişiselleştirmesi için biraz daha çaba harcamayı deneyecek.

Diğer yandan şirket coğrafi odağını iyiden iyiye daraltacağını da belirtiyor. New York, Londra, Pekin, Şangay, Los Angeles, Tokyo, Berlin, Meksika, Paris, Barselona, Milano ve Seul olmak üzere 10 ülkede 12 şehre odaklanarak büyümesini sürdürmeyi planlıyor.

Şirket, ayrıca işgücünü yüzde 2 oranında azaltacağını da açıkladı. Bu, şirketin yaklaşık 1400 çalışanıyla yollarını ayıracağı anlamına geliyor.

Başta işgücünü azaltma ve verimli şehirlere odaklanmak gibi şirketin yeni stratejisi büyük ölçüde beklentileri karşılayabilir, ancak şu anda şirketin yeni stratejisi yatırımcıları pek de ikna etmişe benzemiyor. Perşembe günü, şirketin yeni planlarını duyurmasının ardından Nike hisseleri yüzde 3.2 düşüş kaydetti.

Bu arada, analiz notlarına baktığımızda farklı bir şeyler göze çarpıyor. Morgan Stanley analisti Jay Sole, spor ayakkabı şirketlerinin değişen tüketici taleplerine cevap vermeye devam edeceğini düşünüyor. Nike ve Adidas’ın da buradaki kazanımların büyük bir bölümünü alabileceğini belirtiyor.

Toparlamak gerekirse, uzun bir aranın ardından Nike, değişen tüketici taleplerine tekrar cevap vermeye çalışıyor, bunu yapmak için de en iyi markalarına ve potansiyel şehirlere yeniden odaklanmayı deniyor. Ne olacağına bakalım…

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir