Genel Haberler ve Makaleler

Nike’ın önümüzdeki hafta yatırımcıların güvenini tekrar kazanabilmesi için bir şansı var

Satışların yavaşlaması ve son yıllarda iyice artan rekabet, Nike (NKE) için son bir yıldır problem olmaya devam ediyor. Fakat Morgan Stanley analisti Jay Sole, şirketin önümüzdeki hafta yayımlayacağı kazanç raporunun yatırımcılar için yine ‘Nike’ı güvenli bir hale getirebileceğini belirtiyor.

Genel olarak, ABD’de spor kıyafet satışları, geçen yıl durgundu. Bu, Nike ve Under Armour gibi pek çok marka için de sorunlara neden oluyor. Bu alanın en büyük oyuncularından Alman spor giyim markası Adidas’ın satışları geçen yıl Rusya hariç, tüm ülkelerde artarken Kuzey Amerika’da da yüzde 8 yükseldi.

Nike Kuzey Amerika satışlarının geçen yıl yüzde 10 artışla 12.3 milyar dolara çıktığını açıklasa da şirketin geçen yıl hisseleri yüzde 6 düştü ve yatırımcılar bu düşüşün devam edeceğini düşünüyor.

Peki, 21 Mart’ta kazançlarını açıklayacak olan Nike Kuzey Amerika’da bir miktar kazanç elde etmesi durumunda yatırımcıların güvenini tekrar geri kazanabilecek mi?

Analist Sole, az ama şirketin yükseliş eğiliminde olduğunun bir işareti olarak, yükselme beklediğini söylüyor. Sole, şirketin yeni ayakkabıları için de umutlu: Nike Air Vapor Max ve Jordan Retro 4 “Adidas’tan modayı biraz alıp tüketicilerin Nike’tan tekrar söz etmesini sağlayabilir” diyor.

Özetle, Nike, bir sonraki hafta önemli bazı rakamları bildirirken, Kuzey Amerika satışları konusunda yatırımcıları rahatlatmak için bir şansa da sahip olacak.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir