1935’te Nikola Tesla’nın Gözünden 21. Yüzyıl

Her birimizin geleceğe dair tahminleri var, geleceğe yönelik tahminlerimizin olduğu bir gerçek. Bizler bugün geleceği tahmin etmeye çalışıyoruz fakat yıllar önce de tıpkı bizim gibi geleceği tahmin etmeye çalışanlar vardı.

Bu isimlerden biri olan Nikola Tesla’da geleceği tahmin etmeye çalıştı. ABD’de 1924 yılında yayın hayatına başlayıp, 1950 yılında yayın hayatını sonlandıran haftalık Liberty dergisi 9 Şubat 1935’te yayınlanan haftalık sayında Nikola Tesla’nın 21. yüzyıla yönelik tahminlerini okuyucularına aktarmış.

O dönemlerde 79 yaşında Manhattan’da bir otelde yaşayan bilim adamı, dergide insanlığın geleceği hakkında tüm görüşlerini dile getirmiş.

Peki, bundan yıllar öncesinde Nikola Tesla 21. yüzyılı nasıl görüyordu?

Tesla’nın tahminlerine göre 21. yüzyılda hijyen ve fiziksel sağlığa büyük önem verilmeye başlanacak. Gelecekte insanlar kirlenmiş sulara daha titizlikle yaklaşacak ve suyun kalitesi daha net kontrol edilecek, sterilize edilmemiş suların kullanımı azalacak, su önemli bir halde gelecektir.

Gelecekte devletlerin öncelikleri savaşlar değil, bilimsel keşifler olacaktır. 21. yüzyılda gelişmiş ülkeler en büyük harcamalarını savunmaya değil, eğitime ayıracak; en az masraflar savunma için kullanılacaktır.

Savaşlar azaldığı için gazetelerin ilk sayfalarında savaşlar ve siyasi meseleler muhtemelen daha az yer kaplarken, gazete ve dergilerin ilk sayfaların büyük kısmı ve manşetler bilimsel yeniliklere ayrılacaktır.

Kahve ve çay artık eski kadar tercih edilmeyecek, bunların yerine alkollü içeceklere olan talep artış gösterecektir. Fakat bununla birlikte alkollü içkilerin kullanımına engel koyulmaması, zamanla insanları gönüllü olarak alkol kullanımından da vazgeçirecektir. 21. yüzyılda temel gıda ürünleri bal, süt ve tahıl olacak; Hindistan, Çin gibi çok nüfuslu ülkeler de dahil olmak üzere her ülkenin gıda ihtiyacı karşılanabilecektir. Gelecekte gıda tüm dünya nüfusuna yetecektir.

Robotların varlığı artacak, robotlar iş gücüne katılacaktır. Robotlar, insanların monoton işlerini üzerine alacak böylece insanlar daha ‘iyi işler’ yapabilmek için daha fazla zaman kazanacaktır. 21. yüzyılda gelişen bilimsel yönetim; kuraklık, yangın ve sel gibi felaketleri ortadan kaldıracak, su ile ucuz elektrik üretilecek ve doğa dostu yakıtlar kullanılacaktır.

1935 yılında Nikola Tesla, dünyayı ve insanlığın geleceğini bu şekilde görüyormuş ya da kim bilir o, arzu ettiği geleceği anlatmayı tercih etmişti. 21. yüzyılın bitmesine hala yıllar var. Belki de geleceğin insanlarının yaşaması için Tesla’nın arzu ettiği dünya ve bu yüzyıl için hala çok geç değildir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu