Genel Haberler ve Makaleler

Nisan ve Mayıs’ta İzlemeye Almanız Gereken 4 Amerikan Teknoloji Şirketi

Halka açık şirketler, her üç ayda bir gelir ve kazanım rakamlarını bildirmekle yükümlüdür. Bu raporlar, yatırımcılara, şirketlerin nasıl faaliyet gösterdiklerini ve genel olarak ne durumda olduklarını ortaya koyar.

Teknoloji şirketleri için kullanıcı-büyüme bilgisi ya da havayolu şirketleri için trafik güncellemeleri gibi ilgili endüstriye özgü ölçümler, yayımlanan raporlar üzerinden görülebilmektedir. Bu raporlar sayesinde yatırımcıların karar almaları da kolaylaşmaktadır.

Önümüzdeki aylarda kazanç raporlarını bildirecek pek çok şirket var. Geri sayım neredeyse başladı, bu sezon yatırımcılar özellikle teknoloji devlerinden güçlü sonuçlar elde etmeyi bekliyor.

İzlemeye almanız gereken dört Amerikan teknoloji şirketine göz atın, tarihler yaklaştı.

Netflix (17 Nisan)

Yatırımcılar Netflix’in gelir ve kazanım rakamlarına dikkat etmekle birlikte, özellikle hizmetin her çeyrekte artan abone sayısıyla ilgileniyorlar. Netflix son 14 çeyreğin 11’inde beklenen abone tahminlerini geride bıraktı ve iyi sonuçlar verdi. Dünyaya açılan şirketin abone sayısını hızla büyütebilmesi için uluslararası düzeyde büyük bir potansiyeli hala mevcut.

Verizon (20 Nisan)

Kablosuz iletişim servis sağlayıcısı, geçen çeyrekte hayal kırıklığı yaratan raporunu paylaştı. Yatırımcılar, özellikle alandaki rekabet arttıkça şirketin ana faaliyetlerine olan eğilimine dikkat edecekler. Verizon, bu yıl Şubat ayında sınırsız veri planını uygulamaya almıştı. Bu atak şirketin abone sayısını kuşkusuz ki artırdı lakin bazı analistlere göre de abone sayısında zayıflama oldu. Peki. Bunu çok uzatmaya gerek yok. En azından yönetim, 20 Nisan’daki raporda işlerin nasıl gittiği konusunda bizleri biraz olsun aydınlatacaktır.

Twitter (26 Nisan)

Başkan Donald Trump, Twitter’da tüm dünyanın ilgisini çeken spontane yorumlar yapıyor ancak bu, şirkete yeni kullanıcı getirme konusunda pek de yarımcı olmuyor gibi görünüyor. O halde belki başka şeyler şirketin büyümesini hızlandıracaktır. Raporu görmemiz gerekiyor, bekleyip görelim.

Snap Inc. (10 Mayıs)

Facebook gibi dünya devi bir belası var. Yatırımcıları Facebook’la başa çıkıp çıkmadığı konusunda oldukça endişeli. Şirketin bu endişeleri biraz olsun hafifletmesi gerekiyor. Yatırımcılar, şirketin 10 Mayıs’ta dördüncü çeyrektekinden daha iyi sonuçlar vermesini bekliyor olacak.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir