Araştırmaya göre ABD cezaevlerinde ‘noodle’ para birimi yerine kullanılıyor

Geçtiğimiz haftalarda ABD Adalet Bakanlığı ülkedeki tüm özel cezaevlerinin kapatılması hakkında planlarını açıklamıştı. Son yapılan araştırmaların devlete ait cezaevleriyle karşılaştırıldığında özel cezaevlerindeki şiddetin yüksek ve güvenlik düzeyinin olması gerekenden daha düşük olduğunu ortaya koymuştu.

Bu kez ABD’nin cezaevleri hakkında çok farklı bir araştırma yapıldı. Arizona Üniversitesi’nden sosyolog Michael Gibson-Light, yaptığı araştırmada ABD cezaevlerinde para yerine ‘erişte’ kullanıldığını ortaya çıkardı. Erişteden önceyse ‘sigara’ bu statüde yer alıyordu.

Michael Gibson-Light, The Guardian’da haberleştirilen araştırmasına yönelik verdiği röportajda eriştenin kolayca bulunabilmesi ve kalorili olması nedeniyle cezaevlerinde mahkumlar tarafından tercih edildiğini ifade ediyor.

Araştırmada, mahkumların tüm günlerini egzersiz ve spor yaparak geçirdikleri için günün sonunda güçlerini geri toplayabilmek adına yüksek kalorili gıdaları tercih ettikleri ve bu nedenle erişteyi takas aracı yani bir nevi para yerine kullanmaya başladıkları belirtiliyor.

Araştırmaya göre, cezaevlerinde çeşitli ürün ya da hizmetlerin takasının yapılması mümkün olabiliyor. Eriştenin de uzun süre dayanıklı olması onu mükemmel bir para alternatifi haline getiriyor.

Michael Gibson-Light, özel cezaevlerinde yönetim tarafından uygulanan tasarruf tedbirleri çerçevesinde eriştenin para eşdeğerine kadar yükselmiş olabileceğini belirtiyor. Ayrıca, araştırmaya katılan katılımcı tutuklular, son yıllarda cezaevlerinde mahkumlara verilen gıda miktarı ve kalitesinin düştüğünü de belirtiyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu