Genel Haberler ve Makaleler

Araştırmaya göre ABD cezaevlerinde ‘noodle’ para birimi yerine kullanılıyor

Geçtiğimiz haftalarda ABD Adalet Bakanlığı ülkedeki tüm özel cezaevlerinin kapatılması hakkında planlarını açıklamıştı. Son yapılan araştırmaların devlete ait cezaevleriyle karşılaştırıldığında özel cezaevlerindeki şiddetin yüksek ve güvenlik düzeyinin olması gerekenden daha düşük olduğunu ortaya koymuştu.

Bu kez ABD’nin cezaevleri hakkında çok farklı bir araştırma yapıldı. Arizona Üniversitesi’nden sosyolog Michael Gibson-Light, yaptığı araştırmada ABD cezaevlerinde para yerine ‘erişte’ kullanıldığını ortaya çıkardı. Erişteden önceyse ‘sigara’ bu statüde yer alıyordu.

Michael Gibson-Light, The Guardian’da haberleştirilen araştırmasına yönelik verdiği röportajda eriştenin kolayca bulunabilmesi ve kalorili olması nedeniyle cezaevlerinde mahkumlar tarafından tercih edildiğini ifade ediyor.

Araştırmada, mahkumların tüm günlerini egzersiz ve spor yaparak geçirdikleri için günün sonunda güçlerini geri toplayabilmek adına yüksek kalorili gıdaları tercih ettikleri ve bu nedenle erişteyi takas aracı yani bir nevi para yerine kullanmaya başladıkları belirtiliyor.

Araştırmaya göre, cezaevlerinde çeşitli ürün ya da hizmetlerin takasının yapılması mümkün olabiliyor. Eriştenin de uzun süre dayanıklı olması onu mükemmel bir para alternatifi haline getiriyor.

Michael Gibson-Light, özel cezaevlerinde yönetim tarafından uygulanan tasarruf tedbirleri çerçevesinde eriştenin para eşdeğerine kadar yükselmiş olabileceğini belirtiyor. Ayrıca, araştırmaya katılan katılımcı tutuklular, son yıllarda cezaevlerinde mahkumlara verilen gıda miktarı ve kalitesinin düştüğünü de belirtiyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir