Genel Haberler ve Makaleler

Norveç, ABD’den Sonra Tesla’nın En Büyük İkinci Pazarı Oldu

Norveç’te arabayla yolculuk yapmak oldukça etkileyici bir deneyim olsa gerek. Karla kaplı dağlarla çevrelenmiş koyu mavi fiyortlar yan yana dizilmiş sayısız akarsuya ev sahipliği yapıyor ve bu büyünün ortasında kalmış uzun uzadıya yollardan geçip gidiyorsunuz. Hakikaten büyüleyici.

Açıklanan son verilere göre nefesinizi kesebilmesi muhtemel diğer bir görüntü de Tesla veya diğer marka elektrikli araçların ülkede oldukça yaygın olarak kullanılması olacaktır. Zira Norveç’te satılan yeni arabaların üçte ikisi tamamen elektrikli veya fişli hibrid arabalardan oluşuyor; ve bir karşılaştırma yapmak gerekirse bu satış rakamı ABD’de satılan elektrikli veya hibrid araba miktarının 10 katına denk geliyor.

Petrol ve dizel araçlardan elektrikli araçlara geçiş Norveç’de adeta şimşek hızıyla gerçekleşiyor. Bu geçişi teşvik eden en önemli unsur ise elektrikli araba kullanıcılarına bedava şarj, fiyortları gezerken kullanılan arabalı feribotlara bedava binebilme, otobüs şeritlerini kullanabilme hakkı gibi imkanlar veren Norveç hükümetinden kaynaklanıyor.

Norveç hükümetinin sağladığı teşviklerden en önemlisi de elektrikli arabaların, araç satın alma vergisi ve ülkede neredeyse her üründe bulunan satış vergisinden muaf olması.

Bunların hepsi 2015 yılında Norveç’de 4000 araç satan Tesla ve şirketin yatırımcıları için elbette iyiye işaret. Tüm bu teşvik ve iyimserliğin ardından Norveç, ABD’den sonra şirketin en büyük ikinci pazarı konumuna yerleşti.

Öte yandan, Supercharge.info adlı sitede yer alan bilgiye göre supercharger (elektrikli araç şarj istasyonları) sayısında ABD 380 ile önde fakat milyon kişi başına düşen supercharger sayısı hesapladığında iş tamamen değişiyor. Norveç, milyon kişi başına 6.3 supercharger ile kişi başına 1.2 supercharger düşen ABD’nin önüne geçiyor.

Milyon kişi başına supercharger bakımından ilk sıradaki Norveç’i sırasıyla; İsveç, Danimarka, ABD, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Çin ve son sırada Japonya izliyor.

2017 Ağustos ayı başından 2Ç sonuçlarını açıklayan Tesla, favori araçlarından Model 3 için 455 bin ön sipariş aldığını açıklamış, kârlılığı açısından önem teşkil eden Model X ve Model S araçları için de 500 bin araç üretim hedefi koyduğunu belirtmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir