Genel Haberler ve Makaleler

Obama, başkanlıktan bir sonraki işini Silikon Vadisi’nde arayacak mı?

Amerika Birleşik Devletleri’ne 2009-2016 yılları arasında iki dönem başkanlık yapan Barack Obama, başkanlık koltuğunu Donald Trump’a bırakarak Beyaz Saray’dan ayrılmak için hazırlık yapıyor.

Peki, başkanlığı sonrasında çalışmaya devam edeceğini birçok kez ifade eden eski başkan Obama, şimdi ne iş yapacak?

Henüz 55 yaşında olan Obama’nın başkanlığın ardından ne iş yapacağı hala merak ediliyor fakat kuvvetli bazı tahminler var.

Obama’nın Silikon Vadisi’yle başkanlığı dönemi boyunca yakın ilişkiler kurması ve defalarca teknoloji devlerini ziyaret etmesi hatta en son Mars’a gitmek için özel şirketlerle de çalışılacağını açıklaması onun sonraki işi hakkında tahmin yürütmemizi sağlıyor.

Şu bir gerçek ki Obama, teknolojiye, Silikon Vadisi’ne ve buradaki şirketlere her zaman yakın oldu. Teknolojiyi her zaman destekledi. Bilim, teknoloji, mühendislik, ve matematik (STEM) alanı için 1 milyar dolarlık bütçe sağladı.

2014 yılında Beyaz Saray ve Silikon Vadisi arasındaki ilişkiyi geliştirmek, çalışmalara destek vermek, dijital hizmetleri ve federal web sitelerini geliştirmek için The United States Digital Service’i kurdu.

Yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi ve uygulanabilirliğini desteklemek amacıyla kendi başkanlığı döneminde oluşturulan BRAIN Initiative liderliğini üstlendi.

Beyaz Saray’ı bilim, teknoloji, mühendislik, ve matematik etkinliklerine açarak ilk Maker Faire ve ilk Demo Day gibi etkinliklerin düzenlenmesini sağladı.

Obama’nın başkanlık döneminde bu alanlara olan yaklaşımı, röportajları, düzenlediği etkinliklerde ve katıldığı televizyon programlarında bu alanları destekleyici konuşmalarıyla ciddiyetini ve ilgisini çoğu kez bizlere hissettirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin küresel liderliğinin devamının sağlanabilmesi için önemli bir şart olarak gördüğü teknolojik ve bilimsel gelişmelerin her zaman desteklenmesi gerektiğinin altını birçok kez çizen Obama, popüler teknoloji kültürü ve ekonomi alanında yayın yapan Wired dergisinin Kasım ayı sayısına (2016) da konuk editör olmuş, desteklediği alana olan yoğun ilgisini burada da bir kez daha göstermişti.

Gelecek sene Obama’nın adını şu anda bildiğimiz büyük Silikon Vadisi şirketlerle yan yana veya yeni bilim/teknoloji girişimleriyle görmeye kesinlikle hazırlanabiliriz. Çünkü bu denli ilgi, yaklaşım ve destekler sonrasında, Ocak 2017’de Beyaz Saray’dan ayrılacak Barack Obama’nın başkanlıktan bir sonraki işini Silikon Vadisi’nde bulması ya da kurması beklendiği gibi gerçekleşebilir.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir