Genel Haberler ve Makaleler

CV’ye gerçekten etki bırakacak bir ön yazı nasıl yazılır

Muhtemelen bu işe başvuran tek kişi siz değilsiniz.

Bu açık, ama pek çok ön yazı tekdüze stillerde yazılıyor ve kariyer danışmanlarına göre binlerce başvuruyla ilgilenen İK’cılar üzerinde pek de olumlu bir etki bırakmıyor. Ön yazılar benzer CV’lere sahip binlerce aday arasında öne çıkma ve fark edilme konusunda çoğu durumda tek şansınızı oluşturuyor.

Bu yüzden bu şansınızı boşa harcamayın ve ön yazılarına fazla önem vermeyen ve bunları formalite olarak gören adayların önüne geçin.

Stanford Üniversitesi kariyer eğitimi dekan yardımcısı John O’Neill, “Bir ön yazı iki eşit derecede kalifiye aday arasında fark yaratır” diyor.

Her ne kadar her bir sektör ve işe alım yönetici farklı olsa da mülakat kapma şansınızı artıracak bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz:

Bir şablona bağlı kalmayın

Nasıl yazacağınıza dair bazı fikirler edinmek için kolayca arama motorlarına “ön yazı şablonları” yazarak sonuçlar bulmak mümkün. Ama bunu yapmanız önerilmiyor.

Harvard Business School’da kariyer ve mesleki gelişim genel müdürü Kristen Fitzpatrick, “Hedef kitlenizi düşünmek zorundasınız” diyor, ve ekliyor “Bu ön yazıyı kim okuyacak? Dikkatlerini yeterince yakalayarak yığınların önüne nasıl geçersiniz?”

İletişim becerilerinizi ve kişiliğinizi göstermenin önemli alanlarından biri ön yazılardır. Başvuranların %99’unun sahip olduğunuz şeye sahip olmadığını gösteren bir vaka yaratmalısınız. Bir şablonu izlemek veya mektubunuzun öne çıkmasını sağlamak için fazla çaba göstermediğinizi yansıtmak, sıradan başvuru sahiplerinden bir diğeri olduğunuzu ima eder.

CV’nizi tekrarlamayın

Yazdığınız kuruma ve başvurduğunuz açık pozisyonun iş tanımına odaklanın. Ön yazınızla başarılı olursanız, işe alma müdürü zaten özgeçmişinizi okumaya başlayacaktır, bu nedenle, çalıştığınız yerleri vs. listeleyerek bu değerli alanınızı boşa harcamayın.

“Ön yazılar, özgeçmişinizi tekrarlamak için değil, tamamlamak içindir” diyen O’Neill, özgeçmişinizin içeriğini yeniden yazdığınız ön yazıların etkili olmadığını da ilave ediyor

Bunun yerine üzerinde çalıştığınız projelerin bazı özel örneklerini listeleyebilir ve bunlardan öğrendiklerinizi başvurmak üzere olduğunuz açık pozisyona nasıl uygulayacağını açıklayabilirsiniz. Veya şirketin hedeflerini iyi anladığınızı ve bu kuruma daha en başından yaratıcılık getireceğinizi gösteren yeni fikirler sunabilirsiniz.

Zaten bilineni söylemeyin

Yazınızı tekrar okuyup klişeleri ve firma ya da pozisyon ya da sizin hakkınızda bir şey ifade etmeyen yerleri çıkarın veya değiştirin.

Mesela çalışkan olduğunuzu yazmayın. Bunu herkes söyler ama olmasanız da hakkında yalan söylemenin kolay olduğu bir iddiadır, bu nedenle, bu ifadeyi yazmak anlamsız ve alan israfıdır. Bu alan, sizi diğerlerinden ayıracak şeylere ayrılmalıdır.

Örneğin, çalışkan olduğunuzu çok iyi bir ön yazı yazarak söylemeden kanıtlamak çok daha etkili bir yöntemdir.

Araştırmanızı yapın

Bu, Google sonuçlarının ilk sayfasına göz atmaktan fazlasını gerektirir.

Daha fazla bilgiye sahip olabilecek profesyonel veritabanlarına girmek için bir kütüphaneye gidebilir veya başvuruda bulunduğunuz şirkette çalışan biriyle bir kahve içip fikir alabilirsiniz. Son projeler, satın almalar ve kamu bilgilendirme tablolarına aşinalık kazanıp bunu gösterin. Çok fazla olması gerekmez, ancak ne kadar zaman harcadığınızı göstermek için birkaç cümle size önemli artı puanlar kazandırabilir.

Kapak yazısı kadar önemli bir şey için hazırlanmıyorsanız, önemli bir toplantı için de aynısını yapacağınızı düşüneceklerdir

Onlara neler sunabileceğinize odaklanın

Pek çok aday başvurdukları firmayı neden sevdiklerini anlatmaya çok yer ayırır. Örneğin, bazı verilere göre Apple’a gelen ön yazıların çoğunda iPhone’um olmadan yaşayamam gibi firmayı öven ve aidiyet gösteren ifadeler yer alıyor.

Firmaya olan güven ve sevginizi, onlara neden ilgi ve saygı duyduğunuzu göstermek istiyor olabilirsiniz ama daha önemli olan onlara neler katabileceğinizi göstermek olmalıdır. Ayrıca, çok fazla ‘Ben’ ifadesinden de kaçınmalısınız.

Önemli olan kuruma başvuranlar arasında neden en çok sizden fayda sağlayacaklarına onları ikna edebilmektir.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir