Gözünüzü Ayırmak İstemeyeceğiniz Bir Sektör: Online TV Platformları Büyüyor

Geçtiğimiz pazar günü, 76. Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl ödül töreni, sinema ve televizyon sektörü için çok önemli oldu. Bu yılki törende, Netflix TV dizileri için sekiz ve filmleri için beş adaylık aldı. Orijinal içeriği ile de beş Altın Küre kazandı.

Netflix (NASDAQ: NFLX) orijinal içeriğe büyük bir yatırım yaptı, tam olarak 13 milyar dolar. Şirket, içeriğine ilişkin haklar için aracılara ve stüdyolara bağımlı olmak yerine kendi içeriğine yatırım yapıyor. Eğer şirket kendi içeriği ile güçlü bir şekilde büyüyebilirse, uzun vadede faydasını görecektir.

Son haftalarda, Netflix, büyük bir hit haline gelen Bird Box adlı orijinal filmini tanıtmayı sürdürüyor. 45 milyon abone, ki Netflix’in 137 milyon toplam abonesinin neredeyse üçte biri, Bird Box’ı çoktan izleyip bitirdi. Üstelik sosyal medyada neredeyse herkes bu filmden bahsetmeye devam ediyor.

Bird Box ve Altın Küre’den gelen son başarılar sayesinde Netflix’in hisseleri değer kazandı. 21 Aralık 2018’de, şirketin hisseleri günü 246,39 dolardan sonlandırmış ve 7 Ocak Pazartesi günü, 302,10 dolardan açılmıştı, yani yaklaşık iki haftada yüzde 22’lik bir artıştan bahsediyoruz. Şu sıralar şirketin hisseleri 337,59 dolar seviyesinde.

Bu bile başlı başına, online TV platformu sektöründe neler olup bittiğinin çok önemli bir göstergesi olarak karşımızda duruyor.

Online TV Sektörü Hala Büyümeye Devam Ediyor

Online TV sektörü dünya genelinde büyüyor. Ülkemizde Netflix, BluTV, ve PuhuTV’nin ardından FOX’un da halihazırda bazı ülkelerde faaliyette olan online TV platformu FOXPlay’i yayına alacağını öğrendik. Evet, bu platformlar TV izleme alışkanlıklarımızı kökten değiştiriyor ve bu, çok da hızlı gerçekleşiyor.

Online TV hizmetleri, günlük hayatımıza o kadar kolay bir şekilde girdi ki, saatlere bağlı kalmak yerine istediğimiz an istediğimiz yerde dizi ya da filmleri izlemek bizler için daha normal hale gelmeye başladı.

Ama tabii, Netflix gibi online yayın hizmetleri, önümüzdeki yıllarda kârlı olacak sınırlı şirketlerden değil. Online yayın hizmetlerini kullanıcılara ulaştırmayı mümkün kılan cihazlar sağlayan Roku gibi şirketler de, sektördeki büyümenin önemli bir parçası olacak.

Roku Hakimiyet Yolunda

Roku (NASDAQ: ROKU) şimdilik 16 ülkeye hizmet veren bir şirket. Online TV platformları ve ülkelerin en popüler yerel ve özel TV kanallarını tek bir cihazdan izleme imkanı sağlayan Roku, temel olarak cihaz satışı yapıyor. Ancak gelir elde ettiği tek faaliyeti bu değil.

Roku, bir süre önce 27 Eylül 2017’de halka açıldı. Halka arz fiyatını hisse başına 14 dolar olarak belirledi. Şirketin hisse fiyatı şu anda 39,57 dolar seviyesinde. Bu, halka arzından bu yana hisse fiyatının yüzde 178 arttığı anlamına geliyor.

Roku iyi bilinen ve istenen bir yayın hizmeti haline gelirken, iş alanını da genişletiyor.

Geçtiğimiz haftalarda, şirket, kullanıcılarına mobil uygulamasından “Roku Kanalı” içeriğini izleyebilme olanağı sunacağını açıkladı. Kullanıcılar ayrıca televizyonlarındaki Roku Kanalı uygulamasında Starz, Showtime ve diğer 23 özel içerik sağlayıcıya ulaşıp abonelik hizmeti satın alabilecekler.

Roku kendisini rakiplerinden ayırıyor ve sadece bir cihaz üreticisi olmaktan çok daha fazlasını yapıyor. Roku’nun Roku Kanalı, şirketin gelir akışı için çok önemli bir faktör. Zira kısa bir sürede Roku Kanalı şirketin en hızlı büyüyen iş alanı haline geldi ve toplam gelirinin yarısından fazlasını oluşturdu.

Geçtiğimiz günlerde dördüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan Roku, 27 milyon aktif müşteriye sahip olduğunu duyurdu. Bu, 2017’nin aynı çeyreğine göre yüzde 40’lık bir artış anlamına geliyor.

Eğer şimdiye kadar hala fark etmediyseniz söyleyelim: Netflix, Hulu, Amazon, Roku ve diğerleriyle bu sektör daha da büyüyor gibi gözüküyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu