Genel Haberler ve Makaleler

Orta Çağ’ın Lirik Şairi ve Banka Soyguncusu: François Villon

Batı Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden İstanbul’un Fethi’ne kadar devam eden Orta Çağ’da bankalar bugün olduğu gibi gelişmiş hizmetler vermiyordu fakat bankacılığın ilk olarak küçük hizmetlerle Orta Çağ’da başladığı biliniyor.

Orta Çağ’da bankacılık sistemi çağın gereksinimleri sebebiyle kurulmuş. Rivayetlere göre bankacılığın, kutsal topraklara yapılan uzun seyahatlerde hacı adaylarının madenleri, paraları ve değerli eşyalarını Vatikan’a bağlı kilise papazlarına emanet etmesiyle başladığı biliniyor. Yalnızca emanet değil aynı zamanda bu para ve madenlerin ihtiyacı olan kimselere papazlar tarafından ödünç verildiği de rivayetler arasında bulunuyor.

Tarih bu rivayetleri yazarken ilk banka soyguncularından biri olan François Villon’ı da atlamadı.

François Villon, Orta Çağ’ın en tanınan ve Modern Fransız şiirinin kurucusu olarak bilinir. François Villon, eserlerinin çoğunu ve bilinen en önemli eserlerinden otobiyografik şiiri Grand Testament‘i hapishanedeyken yazmıştır.

Aşk, başarısızlık ve ölüm temalarının yanı sıra yoksulluk, sorunlar ve yargı hakkında yazdığı şiirleri de bulunan François Villon, şairliğinin yanı sıra işlediği cinayet ve banka (kilise) soygunlarıyla da biliniyor. Hırsızlık ve suç eylemleri hakkında yazdığı romanları da bulunan şair, yaşadığı dönemde Fransa’nın en büyük mafya grubu Coquillard ile birlikte Paris’in ünlü Navarre Koleji‘ndeki altınları da çalma suçuna karışmıştır. İdam cezasıyla karşı karşıya kalmasına rağmen cezadan sıyrılsa da suç işlemeye devam etmiştir.

Çeşitli cinayet suçlamaları ve soygunlar nedeniyle hayatının büyük kısmını parmaklıklar arkasında geçiren François Villon günümüzde yalnızca Fransız tarihine bıraktığı ünlü şiirleriyle anılıyor.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir