Sene Biterken Gözden Kaçırmamanız Gereken 4 Önemli Pasinex Gelişmesi

Yılbaşından bu yana çinko fiyatlarında yaşanan artış birçok yatırımcı ve spekülatörün dikkatini çekti.

Çinko fiyatlarındaki artış, çinkonun kullanıldığı elektrikli ev aletlerinden tıbbi ilaç üreticilerine kadar pek çok üreticiyi, endüstriyi ve özellikle de dünyanın en büyük çinko tüketicisi olan Çin’i olumsuz yönde etkiledi. Bununla birlikte, metal yatırımcıları ve çinko üreticisi şirketler de yükselen fiyatların etkisiyle kazançlarını artırmayı başardı.

Wall Street bankası Goldman Sachs’ın yakın tarihli bir raporuna göre, çinko fiyatlarındaki yükselişin 2018 yılında da sürmesi bekleniyor. Çinko piyasasında sıkılaşma beklediklerini bildiren Goldman analistleri, çinko fiyatlarının 2018’in ilk çeyreğinde 3.000, ikinci çeyreğinde ise 3.500 dolara yükseleceğini öngörüyor.

Yükselen çinko fiyatlarının en büyük yararlanıcıları arasında bulunan ve bir süredir takibe aldığımız Kanada merkezli çinko üreticisi Pasinex, Kasım ayında bildirdiği bilançosu itibarıyla ortak olduğu Pınargözü çinko madeninde son altı çeyrekte üst üste üretim artışı yakaladı.

Sene başından bu yana şirket hakkında gözden kaçırmış olabileceğiniz dört önemli gelişmeye göz atın.

Pasinex yılın ikinci çeyreğinde üretimini artırdı

Pasinex’in Türk Akmetal A.Ş. ile kurduğu ve 50/50’lik bir ortak girişim şirketi olan Horzum’un geliri yılın ikinci çeyreğinde 4.2 milyon Kanada dolarına (CAD) ulaştı. Şirketin ortak olduğu Pınargözü madeninde Nisan ve Haziran aylarındaki çinko üretimi 14.518 tona kadar çıktı.

2016 yılında 304 CAD seviyesinde bulunan ton başına madencilik, yönetim ve keşif giderleri maliyeti, 2017’nin ilk çeyreğinde 236 CAD’e ikinci çeyrekte ise 190 CAD seviyesine kadar geriledi. Şirket ikinci çeyreğin sonunda 0.9 milyon CAD’lik bir kazanç sağladı. (Detay.)

Pınargözü madeninin kaynak tahmini raporu yayımlandı

Yatırımcıların 2017’nin ilk ve ikinci çeyreğinden itibaren bekledikleri Pınargözü madenine ilişkin kaynak tahmini raporu Kasım ayında yayımlandı.

Birleşik Krallık merkezli CSA Global tarafından hazırlanan raporda, Pınargözü maden kaynağında 135.7 milyon pound değerinde 61.600 ton çinko bulunduğu tespit edildi.

Kaynak tahmini raporunu değerlendiren Pasinex CEO’su Steve Williams, CSA Global tarafından hazırlanan rapora ilişkin bu sonuçların gelecek birkaç yıl süresince şirketin yüksek kalitede çinko üretebileceğinin önemli bir kanıtı olduğunu söyledi. (Detay.)

Şirketin üçüncü çeyrek kârı 1.8 milyon dolara ulaştı

Kasım 2017’de yayımladığı son çeyrek bilançosunda Pasinex, geçen yılın aynı döneminde 0.4 milyon dolar olarak gerçekleşen kârını, bu yılın üçüncü çeyreğinde 1.8 milyon dolara çıkardı.

Şirketin ortak olduğu Pınargözü madeninden üçüncü çeyrekte yüzde 35 çinko içeren 15,760 ton direkt yükleme materyali çıktı; tonluk üretim miktarı, yılın ikinci çeyreğindeki rakamlara kıyasla yüzde 10, ilk çeyrekteki rakamlara kıyasla da yüzde 34 daha fazla gerçekleşti. (Detay.)

Pasinex, Horzum’dan 1 milyon dolarlık ilk kâr payını aldı ve Gunman yüksek seviye çinko projesini satın alma seçeneğini kullandı

Pasinex aralık ayında, ortak olduğu Horzum’dan 1 milyon dolar seviyesindeki kâr payını aldığını açıkladı. Bu, şirketin Pınargözü madenini işleten Horzum ortaklandığından aldığı ilk kâr payı ödemesi oldu.

Öte yandan şirket, yan kuruluşu Pasinex Resources Nevada Limited‘in White Pine Country, Nevada, ABD’de bulunan Gunman çinko projesinin yüzde 80’lik dilimini 1.5 milyar dolar bedelle alma seçeneğini kullandığını da duyurdu. Bu gelişmeyle şirketin bölgedeki etkisini daha da artıracağı düşünülüyor. (Detay.)

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu