Pasinex’in İlk Çeyrek Sonuçları Açıklandı: Pınargözünden iyi haberler var, Gölcük madeninde ilerleme durdu

Kanadalı maden şirketi Pasinex (CSE: PSE) (FSE: PNX) geçtiğimiz günlerde 2018 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirket çeyrekte 0.7 milyon dolar kar ettiğini duyurdu. Hatırlatmak gerekirse, bu rakam 2017’nin birinci çeyreğinde 0.9 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

Pasinex’in %50 ortağı olduğu, Pınargözü madenini işleten Horzum A.Ş.‘nin iyi geçen ilk dönemi netincesinde ilk çeyrekte alınan kar payı %155 artarak 3 milyon dolar seviyesine yükseldi. Bu çeyreğin kar rakamına operasyonları durdurulan Gölcük madeninden gelen 1.7 milyonluk değer kaybı zararı da dâhil.

Kar payı ödemelerinin artmasının en büyük nedeni yükselişe geçen çinko fiyatları oldu

Pasinex ortak olduğu Horzum A.Ş.’den aldığı 3 milyonluk kar payı ve Gölcük madeninde oluşan 1.7 milyon değer kaybı zararının da etkisiyle bu çeyrekte 0.7 milyon dolar kar elde etti.

2018’in Mart ayında Horzum A.Ş, şirketin iki ortağına da 40’ar milyon TL ödeme yapacağını duyurdu (Pasinex’in eline geçen para 6.5 milyon dolar). 25 Mayıs 2018 itibarı ile Pasinex bu paranın 0.8 milyonluk kısmını kasasına koydu. Bu paranın 0.4 milyon dolarlık kısmı 2018’in ilk çeyreğinde geldi.

Şirket, paranın tümüyle zorunlu ödemelerini tamamlamayı, Gunman Madeni başta olmak üzere büyüme fırsatlarını finanse etmeyi ve kasa bakiyesini yükseltmeyi planlıyor. Horzum A.Ş.’nin finansal durumunun 2018’in geri kalan kısmında da aynı güç ile devam etmesi bekleniyor.

Türk Lirası’ndaki değer kaybı Horzum A.Ş. üzerinde pozitif bir etki yarattı

Türk lirası, en büyüğü 21 Mayıs’ta olmak üzere, Mayıs ayı boyunca ciddi değer kayıplarına uğradı. 1 Mayıs’tan bu yana Türk lirası – Kanada doları arasındaki kur 3.17’den 3.77’ye, Türk lirası – Amerikan doları arasındaki kur da 4.06’dan 4.85’e yükseldi. Bu da %20 oranında bir devalüasyon anlamına geliyor.

Bu devalüasyon, dolar bazından finanse edilen fakat harcamaları Türk lirası bazında olan Horzum A.Ş.’nin değerini yükselterek Horzum A.Ş. üzerinde pozitif bir etki yarattı. Fakat 25 Mayıs 2018 itibarı ile Pasinex’e ödenmesi beklenen 17.6 milyon Türk lirasının dövize çevirme işleminin yaratabileceği risk nedeniyle sürüncemede kaldı.

Pınargözü madeninden güzel haberler gelmeye devam ediyor

2018’in birinci çeyreğinde Pınargözü madeninden %35 çinko oranlı 13,037 ıslak ton direkt yüklemeye hazır maden çıkarıldı. Bu rakam 2017’nin birinci çeyreğindeki %32 çinko oranlı 11,686 ıslak tondan %11 daha yüksek. Zorlu zemin koşulları nedeniyle bu çeyrekte beklenenin altında bir performans gösteren Pınargözü madeninin yine de 2018 sonu için hedeflenen 54,000 ton – 60,000 ton aralığını görmesi bekleniyor.

Horzum A.Ş.’nin 2018’in birinci çeyreğinde elde ettiği kar 6 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam 2017’nin birinci çeyreğinde 2.3 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. İki rakamın da %50’lik kısmı özkaynak karlarından geldi. Bununla birlikte, brüt kar oranı 2018’in birinci çeyreği için çinko masrafının sabit kalması fakat satış fiyatının yükselmesi nedeniyle %81’e yükseldi.

Pasinex CEO’su Steve Williams konu ile ilgili olarak “Pınargözünden iyi haberler gelmeye devam ediyor, tahminlerimize göre bu yıl sonuna kadar 54.000 ila 60.000 ton arası üretim yapacağız. 2018’in ikinci çeyreğinde LME’deki (Londra Metal Borsası) çinko fiyatı pound başına 1.55 Amerikan doları; bu fiyat güçlü finansal sonuçlarımızın da önemli nedenlerinden biri. Ayrıca Gölcük madenindeki operasyonlarımızı durdurma kararı aldığımızı, Pınargözünün ve Nevadadaki Gunman madeninin ana odağımız olacağını belirtmek isterim” yorumunda bulundu.

Pasinex’in ilk çeyrek sonuçlarının tamamını bu bağlantıdan görebilir, yakın tarihte Pasinex CEO’su Steve Williams tarafından gerçekleştirilen ve şirket hedeflerinin açıklanarak yatırımcı sorularının da cevaplandırıldığı web seminerine (Türkçe) buradan ulaşabilirsiniz.

Exit mobile version