Genel Haberler ve Makaleler

Madencilik Sektörünün Yükselen Yıldızı Pasinex, Keşif Programındaki Önemli Yenilikleri Duyurdu

Madencilik sektörünün yükselen yıldızı Pasinex (CSE: PSE) (FSE: PNX), Pine County, Nevada’daki Spur Çinko Projesi ve Türkiye’de bulunan Akkaya Madeni için 2018 keşif programındaki önemli yenilikleri duyurdu.

Nevada’daki Spur Çinko Projesi’nde yüksek kaliteli çinko oksit yataklarının altında çinko sülfit bulan şirket, Türkiye’deki Akkaya Çinko Madeni’nde ilk kez elmas uçlu sondaj makineleri ile sondaj denemelerine başlamayı planladığını açıkladı.

Spur Çinko Projesi’ndeki Önemli Gelişmeler

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, Spur Çinko Projesi’nde (eski adıyla Gunman Çinko Projesi) başlayan ön sondaj çalışmaları tamamlandı ve 2.291 feet (698 metre) derinliğe inildi.

Sondaj çalışmaları sırasında sürpriz bir şekilde yüksek kaliteli çinko oksit rezervlerinin altındaki siyah şistlerin içerisinde çinko sülfit izlerine rastlanıldı.

Bu gelişme, keşifsel açıdan çok önemli. Zira daha önceki sondaj çalışmalarının ana odak noktası olan bu bölge, Diamond Range’in doğusunda, Big Canyon ile Horse Canyon’un arasında, mineralleşmenin yüzeyde görüldüğü 3-4 kilometre uzunluğundaki potansiyel dört rezervden sadece bir tanesi.

Pasinex CEO’su Steve Williams bu gelişme ile ilgili olarak, “Spur Çinko Projesi’nde çinko sülfit bulunması bizim için çok güzel bir gelişme. Yapılan ön sondaj bile mineralizasyon sisteminin potansiyelini ve bunu en etkili şekilde nasıl keşfedebileceğimizi ciddi şekilde yeniden düşünmeye itti.” yorumunda bulundu.

Pasinex, Eylül Başında Türkiye’deki Akkaya Çinko Madeni’nde Sondaj Denemelerine Başlıyor

Hatırlatmak gerekirse Pasinex CEO’su Steve Williams geçtiğimiz aylarda bir finans portalına yaptığı açıklamalarda, Türkiye’de bulunan Akkaya Çinko Madeni’ndeki sondaj çalışmalarına başlamayı planladıklarını paylaşmıştı.

Ve işte nihayet şirket, Horzum A.Ş. ile girdiği yatırım ortaklığı çerçevesinde bu yılın Eylül ayının başlarında Akkaya’da ilk sondaj denemelerine başlayacaklarını resmen duyurdu.

Akkaya Çinko Madeni’nde, belirlenen 3 sondaj noktasından 2000 metre derinliğe inmeyi planlayan şirket, uygun sondajlama hedeflerini, Pınargözü Madeni’nden 500 – 1000 metre kuzeyde, çoğunlukla sağlam tepelerden oluşan bölgenin birkaç aylık bir sürede detaylı şekilde haritalandırılması sonucu belirledi.

Akkaya Çinko Madeni, Pasinex’in Horzum A.Ş. ile ortak olduğu ve başarılı sonuçlar elde ettiği Pınargözü Çinko Madeni’nin hemen kuzeyinde yer alıyor. Akkaya’nın tıpkı Pınargözü gibi yüksek kaliteli zengin çinko potansiyeline sahip bir maden olduğu tahmin ediliyor.

Şirket tarafından yayınlanan basın bülteninin tamamına buradan, bültenin Türkçe çevirisine ise şuradan ulaşabilirsiniz.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir