Pasinex, Nevada Merkezli Gunman Yüksek Seviye Çinko Projesinin %80’ini Alma Opsiyonunu Kullandığını Açıkladı

Pasinex Resources Limited (CSE: PSE) (FSE: PNX) tarafından dün yapılan açıklamada, şirketin yan kuruluşu olan Pasinex Resources Nevada Limited‘in Cypress Development Corp. ve Silcom Systems Inc. ile White Pine Country, Nevada’da bulunan Gunman çinko projesinin %80’lik dilimini satın alma seçeneğini kullandığı belirtildi.

Yapılan açıklamaya göre Pasinex, Silcom’un Gunman çinko projesinde Cypress’den %80’lik payı alma maddesini içeren orijinal anlaşmayı devreye soktu.

Opsiyon Anlaşmasının %80’ini satın alma kısmının dört (4) sene içerisinde tamamlanacağı ve bunun için toplamda 1.5 milyon ABD doları ödeneceği ifade edildi. Açıklamada, bu paranın bir kısmının nakit, bir kısmının da Pasinex hisseleri üzerinden ödeneceği belirtildi (Hisse başına 0.22 C$, veya 5 Aralık 2017 verilerine göre 0.79 US$).

Buna ek olarak şirket, aynı dört yıllık perioddaki 2.950.000 ABD doları toplamındaki minimum keşif harcamalarına da katkı sağlamak zorunda. Şirket, satın almayı daha erken tamamlamak için ödeme temposunu hızlandırabilir, ayrıca istediği zaman opsiyonu kullanmayı iptal edip ödemeyi durdurma hakkı da mevcut.

Şirketin bu satın alımı sayesinde bölgedeki etkisini daha fazla güçlendirdiği söylenebilir.

Pasinex, ortağı olduğu Horzum A.Ş.’den 1 milyon dolarlık kâr payını da aldı

Pasinex Adana’daki Pınargözü çinko madenini işleten ve %50 ortağı olduğu Horzum A.Ş. şirketinin kâr payı ödemesinin tamamlanması nedeniyle yaklaşık 1 milyon ABD doları aldıklarını da bildirdi. Bu kâr payı ödemesi ortak girişim şirketinin ilk ve 2016 yılındaki kârını tesmil ediyor. Yapılan açıklamada kâr payı ödemesinin geçen hafta tamamlandığı belirtildi.

Pasinex CEO’su Steve Williams‘ın konu ile ilgili yorumu şu şekilde: “Pasinex’i orta seviyeli bir çinko şirketi haline getirme hedefimiz var ve yaptığımız bu hamle de bu amaca doğru atılmış bir adım. Türkiye’deki Pınargözü çinko madeninin beklediğimizden daha fazlasını vermesi ve şimdi de böyle bir satın alma içerisine girmemiz iyi bir ekiple kısa zamanda yüksek kâr getirecek işler yaptığımızın kanıtı. Horzum Madencilik ile ortaklığımızdan gelen yaklaşık 1 milyon dolarlık kâr payımızı tamamen aldık. Bu, Türkiye üzerinde kazandığımız ilk para. Pınargözü’nden ileriki dönemlerde gelecek nakit akışı, Türkiye’deki madenimize birçok yönden benzeyen Nevada’daki söz konusu madeni satın almamızın temel nedeni konumunda.”

Kasım ayı sonunda üçüncü çeyrek bilançosunu açıklayan Pasinex, 1.8 milyon dolar kâr elde ettiğini duyurmuştu.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu