Pasinex CEO’su hisse fiyatları üzerindeki olumsuz baskıyı değerlendirdi

Türkiye’de Horzum A.Ş. ile Pınargözü Madeninin ortakları arasında yer alan Kanada merkezli madencilik şirketi Pasinex Resources (CSE: PSE, FSE: PNX) hisselerinin yaşadığı sert düşüşün ardından şirket CEO’su Steve Williams yatırımcılar için önemli değerlendirmelerde bulundu.

Pasinex’in hisse fiyatları üzerindeki son olumsuz baskıyı ele alan Williams, fiyatlar üzerindeki bu aşağı yönlü baskının şirketin mevcut durumunu yansıtmadığına inandığını ve şirketin oldukça güçlü bir konumda olduğunu belirtti.

Hisse fiyatları üzerindeki bu baskının korku ve söylentiler üzerine kurulu olduğunu düşündüğünü söyleyen Williams, şirketin şu anda son derece güçlü bir konumda olduğunu vurgulayarak şu değerlendirmeleri yaptı:

“Şirketimiz Pınargözü’nde çok karlı bir madene sahip. Maden şu anda dünyadaki en düşük maliyetli çinko üreticilerinden biri konumunda. Madenin vergi sonrası kar marjı 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 63 olarak gerçekleşti.

Pınargözü madeninin 2018 yılında 2017’deki üretim seviyelerine benzer seviyelerde üretime devam edeceğini öngörüyoruz. Çinko fiyatları yükselişini sürdürüyor ve 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da güçlü finansal sonuçlar bekliyoruz.

Pasinex, sahip olduğu Pınargözü madeni ortaklandığının 2017 karından kar payı alıyor. Pınargözü madeninin işleticisi olan Horzum A.Ş., 2017 yılı kârlılığı neticesinde her iki ortak için 20 milyon TL kar payı ödemesi yaptı. Pasinex bu ödemelerden bazılarını aldı ve geri kalanını 2018’de alacak.

Pasinex’in borcu yok. Pınargözü madeni kendi kendini finanse etti. Pasinex’in bu yıl iki önemli çinko keşif projesi var. Türkiye’de Akkaya projesini (Pınargözü’nün hemen kuzeyinde) ilerletiyoruz ve ABD, Nevada’da Gunman projesinde sondajlara başladık. Pınargözü madeninin kuzeyindeki Akkaya, Pınargözü’nde gördüğümüz çinko potansiyeline sahip bir maden. ABD’deki Gunman için de aynı iyimserliğe sahibiz.

Hisse fiyatlarımızda baskıya neden olan en büyük endişenin, Türk ortağımızın Türkiye’de faaliyet gösteren Horzum A.Ş. ile olan borcuyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Ortağımız finansal baskılarla uğraşıyor. Bu konuda ortağımızla çalışıyoruz ve bu biraz zaman alacak olsa da, 2019’a girdiğimizde ortağımızın daha güçlü bir konumda olacağına inanıyorum.”

Son olarak da Pasinex’in şimdiye dek uzun bir yol kat ettiğini ve güçlü bir geleceğe sahip sağlam bir şirket olduğunu söyleyen Steve Williams, yatırımcıların söylentilere kulak asmak yerine şirketin güçlü temellerine bakmaları gerektiğini hatırlattı.

Steve Williams’ın konuya ilişkin detaylı açıklamalarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu