Genel Haberler ve Makaleler

Pasinex, Pınargözü Madeni’nin kaynak tahmini raporunu yayımladı

Geçtiğimiz eylül ayında, 2017 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Kanada merkezli çinko üreticisi Pasinex Resources (CSE: PSE) (FSE: PNX), üretiminde ve cirosunda önemli bir artış kaydetmişti.

Şirketin ikinci çeyrek sunumunda belirtildiği üzere, Adana’daki Pınargözü madenine ilişkin hazırlanacak kaynak tahmini raporunun sonuçları yatırımcılar tarafından beklenmekteydi.

Pasinex, %50 ortağı olduğu Pınargözü madeninden çıkan %31 çinko oranlı 200.000 tonluk maden yatağı ile ilgili Birleşik Krallık merkezli CSA Global’e yaptırdığı kaynak tahmini raporunu geçtiğimiz haftalarda açıkladı.

Rapora göre bu kaynakta 61.600 ton (yaklaşık 135.7 milyon pound değerinde) çinko bulundu ve kaynak tonajının, dörtte üçünün %29 çinko oranlı oksit, dörtte birinin ise az miktarda gümüş de içeren, %35 çinko oranına sahip çinko sülfattan oluştuğu tespit edildi.

Şunu göz önünde bulundurmak gerekir ki 30 Haziran 2017 tarihinde günde 150, yılda 60.000 ton maden çıkarılan bu rezervin, 20.000 ton yüksek kalite çinko çıkarıldıktan sonra tükendiği düşünülmekteydi.

Rapor sonuçlarının ardından konuyla ilgili bir açıklama yapan Pasinex CEO’su Steve Williams, bu sonuçların gelecek birkaç yıl boyunca şirketin yüksek kalitede çinko üreterek aracısız sevkiyat yapabileceğinin resmi garantisi olduğunu dile getirdi.

Rapora konu olan Pınargözü maden tabakasını keşfetmenin en iyi yolunun maden çıkarmaya devam etmek olduğunu söyleyen Williams, “Yer altındaki gelişmeler tanımlanmış kaynak boyutuna ek mineralleşmelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu noktadan sonra kaynak geliştirmeye ve keşiflere yoğun bir şekilde odaklanacağız. Özellikle yeraltı keşif sondajları için en iyi noktaları bulmak adına yeni yer altı sürüşleri planlamaktayız” dedi.

Pasinex, Horzum çinko eğiliminin daha sağlam bir jeofizik modelini çıkarabilmek amacıyla güncel sondaj çekirdeği direnci ve iletkenlik ölçüm sonuçlarını yorumlamak amacıyla uzmanlarla yakın bir işbirliği halinde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bölgesel ve yakındaki maden arama çalışmalarının, özellikle İrlanda’daki Murphy Jeological Services tarafından Horzum çinko trendinin yeni bir yapısal analizi kullanılarak yakınlardaki Akkaya çinko ihtimaline odaklanması beklenebilir.

Son olarak şunu da ifade etmek gerekir ki; ekip, iyon süzme teknolojisinin kullanımı üzerinde de çalışmalarına devam ediyor ve bu çalışma ileriye dönük yeni başarıların iyi bir yolu olabilir.

Kaynak: Pasinex Resources Limited.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir