Genel Haberler ve Makaleler

Pasinex’in yeni keşfi, Spur projesinin potansiyelini kökten değiştiriyor

ABD ve Türkiye odaklı çalışan Kanada merkezli madencilik şirketi Pasinex (CSE: PSE, FRA: PNX), şirket tarihine geçmesi muhtemel yeni bir keşifte bulundu.

Geçtiğimiz haftalarda ikinci çeyrek bilanço sonuçlarını açıklayan ve Türkiye’de ortak olduğu Pınargözü Çinko Madeni’nden güçlü sonuçlar aldığını paylaşan şirket, ABD’nin Nevada eyaletinde bulunan Spur çinko projesi için sondaj çalışmalarına başladığını duyurmuştu.

Şirketten yapılan açıklamada, Spur’daki keşif çalışmaları sonucunda çinko sülfit yataklarının bulunduğu ve çinko oksit rezervlerinin yüksek kalitede olduğunun doğrulandığı belirtildi. Keşif bölgesinde bulunan çinko sülfit yatakları, Pasinex’in Spur projesi potansiyelini de büyük oranda değiştirmiş oldu.

Spur projesindeki keşif çalışmalarının sonuçlarını değerlendiren Pasinex CEO’su Steve Williams, “Spur projesindeki ilk sondaj çalışmalarımız bizim için cesaret verici sonuçlarla tamamlandı. Siyah şist üzerinde yüzeye bu kadar yakın mineralleşmiş çinko sülfit yatakları, hiç beklenmedik bir artı oldu. Spur’da yüksek kalite çinko rezervleri bundan 30 yıl önce keşfedilmişti. Denk geldiğimiz bu yeni rezervlerle birlikte daha geniş bir mineralizasyon sistemini keşfetmek adına birçok yeni fırsat doğdu. Bu küçük çaplı ve çok dikkatli planlanmış ön sondaj sayesinde bölgenin jeolojisini, yapısını ve mineralizasyon yapısını çok daha iyi anlamış olduk” dedi.

43.9 metrede %14.2, 13.7 metrede %26.1 çinko bulundu

Nevada’daki Spur Madeni’nin yaklaşık 30 yıllık keşif tarihinde ilk kez, Pasinex, 43.9 metrede %14.2, 13.7 metrede %26.1 çinko ve 5.6 ons gümüş rezervi buldu.

Önceki keşif çalışmalarında sadece dikey sondaj yapılmıştı ve bu nedenle hiçbir zaman toprakta bir kâğıt tabakası gibi duran, batıya doğru dik eğimli şist tabakasına rastlanmamıştı. Jeologlar, bu yeni keşfin Spur çinko projesinin potansiyelini tamamen yeniden tanımladığına inanıyor.

Çinko taşıyan şistin keşfi, jeologları şaşkına çevirecek şekilde Spur’un bugüne kadarki tahmin edilen oluşum hikayesini tamamen tersine çeviriyor. Görünüşe göre Spur’da, Pasinex tarafından daha önceden ön görüldüğü gibi, Türkiye’deki Pınargözü Madeni tarzında CRD tipi yataklar bulunuyor. CRD yatakları, yüksek basınç altında kendisini çevreleyen kireçtaşına nüfuz eden ve ona yer değiştirten sıcak mineralize akışkanların itmesiyle oluşuyor. Bu oluşum tarihçesine bağlı olarak CRD yatakları düzensiz şekilde olduklarından keşfedilmeleri kolay değil.

Bu durum, şist gibi tortul kayaçlarda farklılık gösteriyor. Şist, göllerin altında ya da organik deniz çamurlarının birikintilerinden gelen oksijen bakımından zayıf iç denizlerden oluşuyor ki bu da basınç altında katılaşmaya neden oluyor. Bu tortu birikintileri, uzun zaman dilimlerinde oluşuyor ve orijinal halde yatay olarak düzgün bir şekilde katmanlanıyor. Spur ile ilgili son zamanlardaki yeni bulgular, Spur’un benzer bir “tabaka şeklinde” birikintisi olabileceğine işaret ediyor ki bu da gelecekteki keşif çalışmaları için uygun avantajlar sağlıyor.

Çinko sülfür ve şist birlikte meydana geldiğinden, jeologlar çinkonun şistin çökelmesi sırasında ortaya çıktığını tahmin ediyor. Günümüzde “Black Smokers” olarak adlandırılan oluşumların varlığı biliniyor. Buna benzer bir durumun, Nevada’da bulunan cevherleşmenin de nedeni olabileceği düşünülüyor. Jeologlar Spur’un SEDEX yatağı olabileceği olasılığı üzerinde duruyor. SEDEX kısaltması “sedimanter ekshalasyon” anlamına geliyor ve bu, tortu çökelti kombinasyonlarının derinden gelen ve soğuk su ile temas edince bozunan metal içeren tuzlu sular ile aynı anda çökelmesiyle oluşan bir yatak türünü tanımlıyor.

Dünya çapında dağınık halde bulunan SEDEX yatakları, şimdiye kadarki en önemli çinko yatakları arasında yer aldı. Örneğin, dünyadaki en büyük çinko madeni olan Alaska’daki Red Dog bu türe giriyor ve ayrıca Selwyn veya Fireweed gibi diğer büyük yataklar da bu gruba dahil.

Spur’un bulunduğu Nevada’nın şu ana kadar SEDEX yatağı olduğu bilinmiyordu. İşte bu nedenle Pasinex burada tarih bile yazabilir. Jeologlar şimdilik dört kilometrelik çalışma izni boyunca görünen kuzey-güney şistini takip etmeyi ve eğik sondajlar vasıtasıyla çalışmalarını sürdürmeyi planlıyor. Cevherleşmenin ortaya çıktığı keşif izninin bulunduğu bölgelere öncelik verilmesi planlanıyor.

SEDEX Yatakları başlığı altında Pasinex, Spur’un keşfinde yepyeni bir bölüm oluşturuyor. Spur kesin bir CRD sistemi gibi görünmediğinden dolayı büyük ve yüksek tonajlı bir yatak haline gelme şansı mevcut.

Spur’daki en yeni keşif, Pasinex için önemli bir kilometretaşı olabilir

Her şeyden önce,  gelecekteki keşif çalışmalarına yönelik iki soruya cevap aramak gerekiyor: Şist katmanı nereye kadar uzanıyor, ayrıca temeldeki mineralleştirici kaynak ne kadar güçlü ve ne kadar yaygın?

Bunlar bir sonraki keşif turu için heyecan verici yeni sorular. Spur projesindeki sığ derinliğin ve kolay erişilebilirliğin, gelecekteki keşif çalışmalarını kolaylaştırması gerekiyor, ancak elbette gelecekte işin ekonomikliği de kesinlikle önemli olacaktır.

Spur’daki en yeni keşif ile birlikte Pasinex için de şirket tarihinde yeni bir bölüm açılabilir. Bugüne kadar Pasinex, Kuzey Amerika’daki kurumsal yatırımcılar tarafından, kısa maden çalışma sürelerine sahip küçük bir çinko üreticisi olarak algılandı. Spur’da Pasinex, ilk kez ABD’de bir projeyi ilerletme şansına sahip oldu ki şirket bu çalışmaların sonucunda önemli bir çinko kaynağı ortaya çıkabilir. Kuzey Amerika pazarının bu hikayenin üzerine atlaması kuvvetle muhtemel gözüküyor.

Ayrıca şirketten yapılan açıklamada Türkiye’deki Akkaya Madeni’nde de sondaj çalışmalarına başlandığı belirtildi. Akkaya Madeni Pasinex ve Türkiye merkezli Horzum A.Ş. ortaklığıyla işletiliyor.

Güncelleme: Pasinex’in Keşif İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı John Barry, Nevada’daki heyecan verici keşiflere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yayını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir