Genel Haberler ve Makaleler

Pasinex Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Türkiye ve ABD’de faaliyetlerini sürdüren madencilik şirketi ve çinko üreticisi Pasinex (CSE: PSE) (FSE: PNX), 2018’in üçüncü çeyreğinde 0.2 milyon dolar değerinde zarar açıkladı. Madencilik şirketi 2017’nin üçüncü çeyreğinde 1.8 milyon dolar kar açıklamıştı.

Üçüncü çeyrekteki düşüşün sebebi olarak şirketin Türkiye’de %50 ortağı olduğu Horzum A.Ş.’den gelen kar payı ödemelerinin azalması ve dünya genelinde çinko fiyatlarında yaşanan düşüş gösterildi.

Çinko Fiyatlarındaki Düşüş

Sadece çinkoda değil benzer sanayi emtia ürünlerinde yaz ortasında başlayan düşüş bir süredir devam ediyor. Özellikle dünyanın en büyük çinko tüketicisi konumunda bulunan Çin’in imalat sektöründeki büyümesinin iki yıldan fazla bir süreden beri en zayıf hızında gelmesi spesifik olarak çinko fiyatlarının düşmesinde etkili oldu.

Nitekim çinko fiyatlarında yaşanan bu düşüş çinko üreticisi Pasinex’i de olumsuz etkiledi.

Üçüncü çeyrek sonuçlarına ilişkin konuşan Pasinex CEO’su Steve Williams, “Horzum A.Ş.’nin üçüncü çeyrekte %54 brüt marj göstermesine rağmen zarara geçmiş durumdayız. Bunun en büyük nedeni çinko fiyatlarının dünya genelinde düşmesi, ve Horzum A.Ş.’den gelen kar payı ödemelerinin önemli bir kısmını Nevada’daki Spur Madeni projesine kanalize etmiş olmamız.

“Türkiye’deki girişim ortaklığımızın yaşadığı likidite probleminin de nakit akışımıza negatif bir etkisi var. Horzum A.Ş.’den yapılacak satışların faturalanması ve ödemelerinin alınmasının akabinde nakit akışının kontrolünü tekrar elimize alacağımıza olan güvenimiz ise tam.” yorumunda bulundu.

Spur Çinko Madeni’ndeki Çalışmalar Devam Edecek

Hatırlatmak gerekirse şirket eylül ayında, ABD’nin Nevada eyaletinde bulunan Spur Çinko Madeni projesi için sondaj çalışmalarına başlamış, Spur Madeni’nin yaklaşık 30 yıllık keşif tarihinde ilk kez, çinko rezervlerine ulaşmıştı. Ancak bu keşif çalışmalarının neden olduğu yüksek maliyet de şirketin karlılığını olumsuz yönde etkiledi.

Yatırımcıları heyecanlandıran ve Spur projesinin potansiyelini kanıtlayan bu keşif ile ilgili de görüşlerini dile getiren Williams, “Spur Çinko Madeni’ndeki çinko keşfi bizi heyecanlandırmış durumda ve 2019’da bu projede ilerlemeye devam edeceğiz. Pasinex’in gelecek yılı daha güçlü geçireceğine inanıyorum.” dedi.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir