Patent Trolleri ve Patent Davalarının Büyük Boyutu

Uzun zamandır dikkatimi, buraya yazabilecek kadar çeken bir kitap olmamıştı. Patent davaları üzerine araştırma yaparken, William Watkins‘in Patent Trolleri orijinal adıyla ‘Patent Trolls’ adlı kitabına denk geldim.

Günümüzde neredeyse bir sektör haline geldiğinin altını çizebileceğimiz patent stokçuluğu her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Amerikan iş dünyasında daha ciddi bir belaya dönüşen patent stokçuluğu yeni fikirlerin ortaya çıkarılmasındaki en büyük yeni etkenlerden biri olarak belirtiliyor.

Özellikle, Google, Samsung, Apple gibi teknoloji devlerinin büyük sorunu olan bu duruma daha öncelerinde defalarca kez tanıklık etmiştik. İflas eden ya da iflas etmenin eşiğine gelen şirketlerin elinde bulunan patentleri satın alan bazı firmalar ve patentleri stoklayıp, ardından büyük paralar kazanmaya başlıyorlar. Patent trollüğü olarak bilinen bu yeni sektörün işleyişi böyle devam devam ediyor.

Belirli bir patente sahip olduğunu iddia eden ancak elinde bulunan bu patenti aktif olarak kullanmayan veya üretime kazandırmayan bu patent trolleri devasa teknoloji şirketlerine daha sonradan büyük faturalar çıkartabiliyorlar. William Watkins’in kitabında işlenen bu konuya göre, 2009 yılından bu yana dünyanın en inovatif şirketleri açılan binlerce patent davasıyla uğraştılar. William Watkins kitabında, ABD hukukunda mahkeme masrafları dava tarafları arasında bölündüğünden bu davaların yarattığı devasa maliyetlerin Ar-Ge bütçelerini geride bıraktığına dikkat çekiyor.

William Watkins, hukuk sistemi içine patent konularında uzmanlaşmış ihtisas mahkemelerinin yerleştirilmesini tavsiye ediyor. Böylece daha hızlı çözülebilecek davalarla en azından patent davalarından rant sağlamayı amaçlayan trollerin engellenebileceğini savunuyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu