PayPal Avrupa’da Geleneksel Bankacılığa Neredeyse Tekrar Dönüyor

Finans kuruluşları geleneksellikten uzaklaşma yolunda adımlar atmaya devam ederken, dünyaca ünlü ödeme kuruluşu Visa ve internet tabanlı ödeme şirketi PayPal’den ters bir hamle geldi. İki şirket arasında yapılan anlaşma çerçevesinde PayPal’in Avrupa’daki müşterilerine banka kartı dağıtmaya başlayacağı belirtildi.

Yapılan anlaşmanın detaylarına göre PayPal kendi markasıyla Visa özellikli banka kartları çıkararak bu kartların dağıtımını yapabilecek. Böylece PayPal kullandığı halde herhangi bir banka hesabı bulunmayan PayPal müşterileri sahip olacakları kartlarla geleneksel bankacılık sistemlerini kullanarak işlem ya da alışveriş yapabilecek. Diğer yandan bu anlaşmanın bireysel müşterilerin yanı sıra küçük işletmelere de avantaj sağlayacağı tahmin ediliyor.

PayPal Türkiye’de faaliyetlerini durmadan önce Türkiye’de MasterCard ve Türk Ekonomi Bankası’yla (TEB) yaptığı bir anlaşmayla yerel müşterilerine “PayPal Nakit Kart” isimli bir kart dağıtarak benzer bir hizmet vermişti. Ödeme şirketinin Türkiye’deki hizmetleri bankacılık lisansına sahip olmadığı gerekçesiyle durdurulmuştu. Türkiye’de olanın aksine PayPal’in şu anda Avrupa’da bir bankacılık lisansı bulunuyor.

PayPal, Visa’yla yaptığı son anlaşmayla Avrupa’da daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmayı hedefliyor. Ayrıca şirket her ne kadar Avrupa’da geleneksel bankacılık eksinine yaklaşacak bir adım atmış olsa da sahip olduğu Venmo uygulaması geleneksel izleri yok edebilecek düzeyde yükselişini sürdürmeye devam ediyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu