Genel Haberler ve Makaleler

Pepsi Tesla’dan 100 Semi Sipariş Etti

Tesla (NASDAQ: TSLA), uzun mesafeli yeni elektrikli tırını tanıttıktan bir ay gibi kısa bir süre son en büyük ön siparişini aldı. Bir PepsiCo yetkilisi salı günü Reuters’a yaptığı açıklamada, 100 Tesla Semi siparişi verdiklerini söyledi.

Pepsi Wal-Mart, J.B. Hunt Transport Services ve Sysco Corp. şirketlerinin de aralarında bulunduğu Tesla müşterileri arasına katıldı.

PepsiCo yetkilisi Mike O’Connell, Tesla tırlarının, Pepsi’nin 2030’a kadar maliyet ve sera gazı emisyonlarını azaltma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacağını belirtti.

Tesla tırları gelişmiş otomatik pilot özellikleri ile donatılmış olarak geliyor; tek bir şarjla 500 mil yol gidebiliyor ve yalnızca beş saniye içinde 0 ila 60 mil hızlanabiliyor. Tesla’nın ilk Semi dağıtımını 2019’da yapması bekleniyor.

Semi’nin zarif tasarımı, inanılmaz performansı ve dev şirketlerden gelen ön siparişler kesinlikle etkileyici olsa da, analistler tırların kısa vadede Tesla’da fazla bir etki yaratacağını pek de düşünmüyor.

Morgan Stanley analisti Ravi Shanker Kasım’daki fırlatma olayından sonra “Tesla Semi’nin tır endüstrisi için Tesla’nın kendisinden çok daha fazla etkili olmasını bekliyoruz” diyor.

Bernstein analisti Toni Socconaghi ise Semi’nin 2025 yılına kadar Tesla’nın toplam gelirinin yüzde 20’sini oluşturabileceğini tahmin ediyor.

Fakat şu an için Tesla beklentilerinin tamamı Model 3’le ilgili. Tesla, başlangıçta Aralık 2017’ye kadar ayda 20.000 Model 3 üreteceğini açıkladı, ancak daha sonra bu süreyi 2018’in son çeyreğine kadar uzattı.

Model 3’le ilgili bu durum, şirketin hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağı konusunda yatırımcıları endişelendirmeye devam eden en büyük meselelerden birisi.

Sene başından bu yana yüzde 57 prim yapan ve 341 dolar seviyesinde işlem gören Tesla hisseleri için Bernstein analistlerinin 265 dolarlık bir fiyat hedefi var. (Ayrıca bakınız: Tesla hissesine yatırım yapılır mı?)

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir