Philadelphia düşük gayrimenkul fiyatlarıyla iç ve dış göç almaya devam ediyor

ABD’nin Pensilvanya Eyaleti’nin doğusunda yer alan ve eyaletin en büyük kenti olan, hatta bir dönem de ülkeye başkentlik yapan Philadelphia konut fiyatlarının diğer yakın eyalet kentlerine göre düşük, yaşam kalitesinin de yüksek olması sebebiyle yerli ve yabancı ülke vatandaşlarının ilgisini çekmeye devam ediyor.

Temelleri 17. yüzyılda atılan Philadelphia, ABD’nin en eski şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. Philadelphia, hem iş alanı hem yaşam hem de turistik açıdan ülkenin en popüler şehirlerinden olan New York Şehri’ne yakınlığı hasebiyle de ön plana çıkıyor. Bugün New York Şehri’nde çalışan bir kişi yaklaşık 8 dolar ücretle otobüs veya tren kullanarak 1 – 1,5 saatte Philadelphia’ya ulaşabiliyor. Hal böyle olunca New York Şehri’nde çalışan onlarca kişi yaşam kalitesinin yüksekliği ve konut fiyatlarının düşük olması sebebiyle Philadelphia’da yaşamayı tercih ediyor. Philadelphia, New York’a göre daha ucuz. Örneğin, New York’ta lüks bir bölgede dairelerin metrekaresi 22,5 bin dolar seviyelerindeyken, aynı kalitede Philadelphia’da bulunan bir bölgede benzer dairelerin metrekare fiyatı 8 bin dolar civarında alıcı buluyor

Philadelphia yüksek yaşam kalitesi ve emlak fiyatlarının düşük olmasıyla ABD’nin nüfus bakımından en popüler şehrinden binlerce kişi çekiyor ama şehri tercih edenler yalnızca New Yorklular veya bu şehirde çalışanlar değil. Öyle ki veriler ABD’ye göç eden birçok yabancının da yaşamak ve konut edinebilmek için tercih ettikleri ilk lokasyonun Philadelphia olduğunu ortaya koyuyor. Aynı şekilde ABD’nin Teksas, Massachusetts gibi eyaletleri de şu sıralar Philadelphia’ya iç göç veriyor.

2008 krizinin en sıcak döneminde Philadelphia’da emlak fiyatları inanılmaz bir şekilde düşmüştü. Birkaç yıl düşük fiyatları fırsata çevirerek binlerce kişi Philadelphia’ya da gerek yaşamak gerekse de yatırım için emlak almayı tercih etmişti. Finansal krizden bu yana Philadelphia’da emlak fiyatları yükselmeye devam etti ve şehirdeki taşınmazların fiyatları şu anda da kriz öncesi döneme geri döndü. Elbette gayrimenkullerin metrekare fiyatları şu anki haliyle bile pek çok şehirden hala oldukça düşük.

Şehrin merkezi ve en prestijli bölgesi olarak kabul edilen Rittenhouse ve çevresinde iki odalı bir konutu ortalama 400 ila 500 bin dolar arasında satın almak mümkün.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu