RE/MAX’in Google Analytics ile Gelen Başarısı

RE/MAX özel acentelik ağı, bağımsız sahipleri olan 5.800’ün üzerinde ofisiyle ve konut, ticari, zincirleme satış, yer değiştirme ve varlık yönetimi alanlarında emlak hizmetlerinin sağlanmasında endüstrinin önde gelen 114.000 üye satış ortağıyla, 62 ülkede faaliyet gösteren global bir emlak sistemidir.

1973’te kurulan RE/MAX, başarılı olmak adına acentelerin istediği özgürlüğü, maksimum ücreti ve gelişmiş destek hizmetleri vererek en iyiacenteleri kendine çeken girişimci bir çevre sağlar. O tarihten bu yanaşirket, yer değiştirme ve varlık yönetimi, ticari yatırım, uluslararası zincirleme satış ağı, ileri düzey eğitim kursları, ileri teknoloji ürünü araçlar, Internet ve extranet web siteleri ve ulusal televizyon reklam kampanyaları dahil, üyelerine yardımcı olacak yenilikçi hizmetler sağlamayı sürdürmüştür. RE/MAX, firma ofislerinin tümünde ve ayrı ayrı acentelerin evlerinde izlenmek üzere kullanılabilen, emlak uzmanlarına özel bir uydu TV ağı oluşturan ve devamlılığını sağlayan ilk ve halen de tek emlak ağıdır. Daima yenilikçi ve kendini bağlı kuruluşlarını desteklemeye adamış olması sonucu RE/MAX, 32 yılı aşkın bir süredir her geçen ay daha da büyümüştür.

Olası müşterilerikaçırmayıp, doğrudan acentelerimize yönlendirebilecek ve fırsattan satışa dönüşüm oranımızı izleyip ölçebileceğiz. Bu da, acenteler ve tüketicilerin gözünde değerimizi artırmaya yardımcı olacaktır.
Kristi Graning BT ve e-Ticaret Başkan Yardımcısı

Zorlu Rekabet
Emlak pazarı, giderek artan bir hızla online ortama taşınıyor. 2004 yılında Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği’nin yaptığı bir çalışma, tüketicilerin yüzde 74’ünün ev alma sürecine online ortamda başladığını ve yüzde 75’inin de acentelerinin Internet’i başarılı bir şekilde kullanmasını beklediğini göstermiştir. Aslında, endüstri analiz uzmanı Borrell Associates’e göre, online ortam artık tüketicinin medyaya ayırdığı tüm sürenin üçte birinden fazlasını oluşturuyor ve bu da, reklamcıların tüketiciye yalnızca televizyon ve yazılı basın gibi geleneksel medya araçlarıyla ulaşmasını güçleştiriyor.

Google Analytics ile, elimizde anekdot niteliğinde kanıtlar yerine, gerçeği daha çok yansıtan analizler olacaktır. Bununyanı sıra, Google Analytics uluslar arası bir perspektif de sağlıyor. Artık, insanların sitemize gelme sebebini daha iyi anlayabiliyor, sitedeki değişiklikleri gerçek veriler ile doğrulayabiliyor ve tüketicilere yardımcı olacak değişiklikleri yapabiliyoruz.

Sektördeki online kaymanın sonucu olarak, RE/MAX tüketicilere, RE/MAX listesi olsun ya da olmasın, www.remax.com sitesindeki tüm emlak listelerini görebilme olanağı sunan yeni ve iddialı bir İnternet stratejisi duyurdu. Tanınan bu yeni imkanla, listelerin denetiminin ve fırsat oluşturmanın daha çok RE/MAX acentelerinin inisiyatifine bırakılması amaçlanmıştır. Online stratejisinin bir parçası olarak RE/MAX, online analizleri için veri toplama konusunda yardım almak üzere Google Analytics’e yönelmiştir. BT ve e-Ticaretten Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Kristi Graning,”Amaç, insanların ev bulmalarına ve acente seçmelerine yardımcı olmak,”diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Geçmişte, en çok ilgilendiğimiz şey sitemize kaç ziyaretçinin geldiğiydi. Ama şimdi, tüketiciler hızla online ortama geçiyor; onlara daha iyi bir hizmet verebilmek için davranışları hakkında fazlasını bilmek istiyoruz. Örneğin: İnsanlar neden bizim sitemize geliyor? Nereden geliyorlar? Siteye geldiklerinde neler yapıyorlar? “Google Analytics‘in online tüketici davranışının içyüzüyle ilgili sağladığı bilgiler, yalnızca birçok RE/MAX online girişimini doğrulamakla kalmıyor, yeni fırsatları da doğuruyor.

Google Analytics’i kullanmadan önce, şirket tüketici davranışını ve ilgi düzeylerini ölçmek için çoğunlukla odak gruplarına güveniyordu. Ancak, odak grupları zaman kaybettiriyor ve kapsam ve bölge bakımından sınırlı kalıyorlar. Ayrıca, gerçek dünya verilerinden de yoksunlar. “Google Analytics ile, elimizde anekdot niteliğinde kanıtlar yerine, gerçeğidaha çok yansıtan analizler olacaktır. Bunun yanı sıra, Google Analytics uluslararası bakış açısı sunuyor,” diyor Constance Slippy (WebHizmetlerinden Sorumlu Kıdemli Müdür) ve sözlerine şöyle devam ediyor:“Artık, insanların sitemize gelme sebebini daha iyi anlayabiliyor, sitedeki değişiklikleri gerçek veriler ile doğrulayabiliyor ve tüketicilere yardımcı olacak değişiklikleri yapabiliyoruz.”

Google Analytics’te gördüğümüz en önemli potansiyel özelliklerden birisi, olası müşterileri acentelerimize yönlendirmedeki başarımızı ölçebilme olanağı ve acentelerin liderlik oluşumu için ödemekte olduğu bazı ekstra ücretleri ortadan kaldırabilme fırsatıdır. Jeanna Bash RE/MAX Web Çözümleyicisi

Sonuçlar
RE/MAX sitesini ayda 2 milyondan fazla kişi ziyaret etmektedir. Google Analytics ile, Kristi Graning ve ekibi arama motorlarından gelen ziyaretçilerin yüzden 90’ından fazlasının arama sorgusunda “remax” sözcüğünü içeren arama terimleri kullandığını ve bu ziyaretçilerin yaklaşık yüzde 70’inin akabinde sitede emlak aradığını görebilmişler.

Acenteler için fırsatları en üst düzeye çıkarmaya yönelik yeni site tasarımı
“İnsanlar adımıza çok aşina olduğundan, pazarlama ve TV marka kampanyalarımızın işe yaradığını biliyorduk; ancak şimdi, daha da nitelikli bir trafik oluşturmamıza yardımcı olabilecek, gözümüzden kaçan diğer pazarlama faaliyetlerini incelememiz gerekiyor,” diyor Graning ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Somut bir örnek vermek gerekirse, arama yapan kişilerin remax.com adresini bulup sitemizle ilgilenmeye başlamalarını kolaylaştırmak için, kullandığımız anahtar kelimelerin kapsamını genişletebiliriz.”

Google Analytics, emlak arama özelliğini doğrudan ana sayfaya taşımanın önemini doğrulamaya da yardımcı olmuştur. Geçmişte, RE/MAX bu muhtemel müşterileri başka bir siteye aktarmaktaydı. Yeni İnternet girişiminin bir parçası olarak, şirket kendi emlak arama özelliklerini kendisi koruyacak ve muhtemel müşterileri acentelere yönlendirecektir.

RE/MAX Web Çözümleyicisi Jeanna Bash gözlemlerini, “GoogleAnalytics’te gördüğümüz en önemli potansiyel özelliklerden biri, olası müşterileri acentelerimize yönlendirmedeki başarımızı ölçebilme olanağı ve acentelerin liderlik oluşumu için ödemekte olduğu bazı ekstra ücretleri ortadan kaldırabilme fırsatıdır,” sözleriyle ifade ediyor. “Geçmişte, aramaları Realtor.com sitesine aktardığımızdan, remax.com sitesinden acentelere giden olası müşterileri hiçbir şekilde izleyemiyorduk. Artık,tüketicilerin tüm listelerde arama yapmalarına izin vermenin yanı sıra olası müşterileri kaçırmayacak, bunları doğrudan acentelerimize yönlendirebilecek ve fırsattan satışa dönüşüm oranımızı izleyip ölçebileceğiz. Bu da, acenteler ve tüketicilerin gözünde değerimizi artırmaya yardımcı olacaktır.”

Şimdiden, daha önce hiç bilmediğimiz bazı önemli noktaların farkına vardık. Trafiğin nereden geldiğinin coğrafi olarak görselleştirilmesi sayesinde, bu fırsatlar önümüze çıkıyor. Constance Slippy Web Hizmetlerinden Sorumlu Kıdemli Müdür

Sürekli geliştirmeye yönelik testler
Google Analytics, yeni İnternet stratejisi ve yönlendirme konusunda yardımcı olmanın yanı sıra, site tasarımı ve işlevselliğinde de küçük, sürekli iyileştirmeler yapılmasında da yol gösterecektir. Örneğin, RE/MAXsitesi, tamamlayıcı hizmetler (ipotekli konut kredisi ve taşınma hizmetleri gibi) sağlayan ortaklarının yanı sıra, ipucu ve öneriler sağlayan bilgi bölümlerine bağlantılar verir. Web ekibi, içerik açıklamalarında ve bağlantıların yerleşiminde yapılan değişiklikleri sınayarak, tıklama ve başvuru oranlarındaki iyileşmeleri test edip izleyebilir. Google Analytics, site için uygun teknoloji konusunda yönlendirme de yapmaktadır. Ziyaretçilerin kullandığı teknoloji türünün izlenmesi (bilgisayar platformları ve İnternet bağlantılarının hızı gibi), potansiyel alıcıların emlakları kendi bilgisayarlarından etkileşimli bir biçimde dolaşmalarına imkan tanıyan çoklu ortam dosyaları gibi yeni işlevsellikleri eklerken RE/MAX’e yol gösterecektir.

Yeni iş fırsatlarını keşfetmeye yönelik veriler
Google Analytics, RE/MAX franchising işletmesi için de yeni kurumsal fırsatların keşfedilmesine yardımcı olmaktadır. Slippy, “Ziyaretçilerinnereden geldiğini görerek, tüm dünyada franchising fırsatlarını kovalamanın anlamlı olabileceği alanları önceden bilebileceğiz,” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Şimdiden, daha önce hiç bilmediğimiz bazı önemli noktaların farkına vardık. Trafiğin nereden geldiğinin coğrafi olarak görselleştirilmesi sayesinde, bu fırsatlar önümüze çıkıyor.”

Google Analytics Hizmeti Nedir?
Google’ın web analitiği hizmeti, reklamverenlerin ve yayıncıların, Google Analytics’in sağladığı bilgileri kullanarak pazarlama kampanyalarını çok daha verimli, web sitelerini de çok daha etkili kılmalarını sağlamaktadır.Reklamverenler, online pazarlama kampanyalarını optimize ederek, tavsiye kaynaklarını izleyerek, web tasarımıyla içeriğini iyileştirerek ve ziyaretçilerin tercihlerini saptayarak yatırım getirilerini artırabilirler. Google Analytics’in kullanışlı arayüzü müşterileri belli dilimlere ayırmayı, en yüksek performanslı reklam kampanyalarını saptamayı ve kullanıcı tercihlerini anlamayı kolaylaştırır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu