Genel Haberler ve Makaleler

Sam Walton’un Walmart ile Servet Yarattığı 14 Temel İlkesi

Ünlü işadamı ve girişimci Sam Walton, Amerikalı bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak 1918 yılında Oklahoma, ABD’de doğdu ve oldukça zor şartlar altında büyüdü. Gençliğinden itibaren pek çok işte çalıştı ve eğitimine de büyük önem verdi. Missouri Üniveritesi ekonomi bölümünden mezun oldu.

Gençliğinin ABD’de yaşanan Büyük Depresyon dönemine denk gelmesi her ne kadar onun şansızlığı olsa da o, 44 yaşında perakende satış mağazalar zinciri Wal-Mart’ın temelini 1962 yılında attı. Sabah saat 4.30’da işbaşı yapması, işinde uyguladığı toptancıları aradan çıkarma, bilgisayarlı stok sistemine geçiş gibi stratejilerle Wal-Mart’ı kısa sürede büyüttü ve bıraktığı bu miras bugün kendi alanında dünya devi haline geldi. Walton, Forbes dergisi tarafından 1985 yılında  ‘dünyanın en zengin insanı’ seçildi.

1992 yılında yaşımı yitiren Sam Walton’un iş yaşamında uyguladığı stratejileri ve biyografisini içeren Sam Walton: Made In America adlı bir kitabı da bulunuyor.

Sıfırdan zirveye çıkan, azimli ve sıkı sıkıya bağlı olduğu ilkeleriyle başarıya ulaşarak kurucusu olduğu Walmart ile servet yaratırken Sam Walton’un aklından şunlar geçiyordu:

1. “İşinize inanın, işinize herkesten daha çok inanın”

Başarılı olan pek çok işadamı gibi dev perakende zinciri Wal-mart’ın yaratıcısı Sam Walton da en başta yapılan işe inanılması gerektiğinin farkındaydı. İşine tutkuyla bağlı olduğu bilinen Walton, kişinin yaptığı işini sevdiği takdirde onu daha iyi yapacağına ve işine olan tutkusunun her gün onu daha da ileriye götüreceğine inanıyordu.

2. “Kendinizi işinize adayın”

Hayatı boyunca kendini yapmayı çok sevdiği işine adayan Walton, sevilerek yapılan ve her sabah şevkle gidilen işin daha başarılı sonuçlar vereceğini söylüyordu. Kendi hatalarını çok severek yaptığı işiyle düzeltme fırsatı bulduğunu da her fırsatta ifade eden Sam Walton bunu ‘Kendi hatalarımın büyük çoğunluğunu işime aşık olmak suretiyle aştım.’ diyordu.

3. “Şirket gelirlerinizi çalışanlarınızla paylaşın”

Şirket gelirlerinin her zaman çalışanlarla en adil şekilde paylaşılması gerektiğini söyleyen Walton, bu paylaşımlarla şirket içinde ortak fikir ve projelerin hayata geçirilebileceğini düşünüyordu. Şirket karlarını daima çalışanlarıyla bir şekilde paylaşmayı bilen Walton bu konuda ‘Bu bizim şimdiye kadar attığımız en iyi adımdır.’ yorumunda bulunmuştu.

4. “Çalışanlarınızı her zaman motive edin”

Başarılı bir işin sürekliliği için çalışanların her daim motive edilmesi gerektiğine inan Walton, iş yaşamındaki bu temel ilkesini ‘Çalışanlarınıza yalnızca para vermek yeterli değildir. Düzenli olarak her gün yeni ve daha ilginç motivasyon yöntemleri aramalı, geleneksel iş normunu değiştirmelisiniz.’ şeklinde açıklıyordu.

5. “Büyük hedefler belirleyin ve rekabeti güçlendirin”

Wal-mart’ı kurup dev perakende zincirini yaşamının sonuna kadar ayakta tutan ve ABD perakende pazarında yüksek rekabet ortamında şirketini ilk sıraya oturtmayı başaran Sam Walton’a göre büyük hedefler belirlenmeli ve rekabet her zaman güçlü tutulmalıdır. Wal-mart günümüzde Metro AG, Carrefour ve Tesco gibi dev perakende zincirleriyle de rekabet etmeye devam etmektedir.

6. “Şirketinize ait bilgileri çalışanlarınızla paylaşın”

Çalışanlarına karşı hayatı boyunca son derece cömert olan Sam Walton, şirket bilgilerinin de çalışanlarla paylaşılması gerektiğini, çalışanların bu bilgileri ne kadar çok bilirlerse o kadar çok anlayacaklarını ve yapılması gereken işlere aynı oranda özen göstereceklerini düşünüyordu.

7. “Çalışanlarınızı dinleyin”

Walton, bu düşüncesini şöyle açıklamıştı ‘Şirketinizde çalışan herkesi dinleyin, onlarla iletişim kurun ve her birinin kişisel görüşünü öğrenin. Onların bildiklerini siz de bilmelisiniz. Kaliteli yönetim işte budur. Şirketiniz bünyesinde yeni fikirleri hayata geçirmek için çalışanlarınızın ne söylediğini dinleyin ve anlayın.’

8. “Çalışanlarınızı takdir edin”

Tam da olması gerektiği gibi Sam Walton’a göre çalışanların başarıları her zaman takdir edilmeliydi. Maddi takdirden ziyade o, çalışanların veya diğer insanların başarılarına karşılık birkaç övücü söz söylemenin çok daha doğru, etkili ve üstelik bunun bedava olduğunu söylüyordu.

9. “Müşterilerinizin beklentilerini ön planda tutun”

Sam Walton’un işinde en temel ilklerinden biri de müşterilerinin beklentilerini her zaman ön planda tutmaktı. Walton, ‘Müşterilerinizin beklentilerini karşılayın. Onların sizden istediklerini vermekle kalmayın, daha fazlasını verin. Bunu yaptığınızda size geri dönerler.’ diyordu. Sadece ABD’de milyonlarca kişi Wal-mart’ı ziyaret ederek alışveriş yapıyor. 1962 yılından bu yana…

10. “Tutumlu olun”

Büyük servet elde eden herkes gibi Sam Walton da tutumlu olmanın önemini biliyordu. Sadece kişisel anlamda değil tutumlu olmak iş dünyasında da son derece önemlidir. Walton, şirket içine tutumlu olma kültürünün mutlak suretle yerleştirilmesi gerektiğini düşünüyordu.

11. “Maliyetlerinizi rakiplerinizden çok daha iyi hesaplayın”

Mali meseleleri iş dünyasında mantıksal şekilde çözüme ulaştırmanın en iyi yol olduğunu düşünen Sam Walton, maliyetlerin diğer tüm rekabet faktörlerinden daha önemli olduğunu ve mali kontrolün başarılı yapılması halinde bunun rekabetteki en büyük üstünlük olabileceğini söylüyordu.

12. “Şanssızlığınıza gülün”

İşini tutkuyla seven Sam Walton yeri geldiğinde eğlenmesini de bilen bir insandı. ‘Bu kadar ciddi olmayın. Zamanınızı eğlenceli geçirin. Herkesin şanssızlığınıza ağladığı bir dönemde eğlencenizi daha da artırın ve etrafınızdaki herkesi sizinle eğlenmeye mecbur edin.’ diyordu.

13. “Başarılarınızı not alın”

Büyük ya da küçük başarıların not alınması gerektiğini öğütleyen Walton böylece kazanılan başarının çok daha iyi anlaşılacağını ve bunun faydalı olacağını söylüyordu.

14. “Akıntıya karşı yüzün”

Sıra dışı, alışılmışın farkında düşünülmesi gerektiğini altını çizen Walton ‘Kendi yolunuza gidin. Eski, geleneksel yaklaşımlardan vazgeçin. Eğer herkes akım yönünde doğru gidiyorsa, siz akıma karşı giderek kendi yolunuzu bulabilirsiniz.’ diyordu.

Batuhan Özkan

İşletme Lisans derecesine sahip olan Batuhan Özkan, özel bir firmada Müşteri Operasyonları bölümünde çalışıyor. İş dünyası, girişimcilik, kariyer, para kazanma yolları, yeni iş fikirleri ve iş yaşamı konularında araştırmalar yapan Özkan, hazırladığı içeriklerle Konupara’ya katkı sağlıyor. E-posta: batuhanozkan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir