Sanal POS Alabileceğiniz 7 Alternatif

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük gelişme gösteren ve etkileyici satış rakamlarına ulaşan e-ticaret siteleri için ‘olmazsa olmaz’ diyebileceğimiz ödeme sistemleri için 7 alternatifi sizler için listeledik. Yazı içeriğinde sırasıyla, sanal POS alternatifleri, sanal POS nedir, sanal POS nasıl alınır ve sanal POS ücret başlıklarını göreceksiniz.

Sanal POS Alternatifleri

İyzico: İnternet üzerinden ödeme kabul eden platformlardan biri olan iyzico, yaklaşık 9’dan fazla banka ile hizmet vermektedir. Şu anda kayıtlı 6317 e-ticaret sitesi iyzico hizmetini kullanmaktadır. Ayrıca yakın zamanda POSKUR adıyla TTNET ile ortaklık yapan iyzico, POSKUR’dan gelen başvurulardan üyelik ücreti veya kurulum masrafı bedeli almıyor.

PayU: Tek bir sözleşme ile yedi markanın sanal POS’una ve BKM Express’e sahip olabileceğiniz PayU 5000’den fazla işletmeyle çalışmaktadır. Ocak ayında popüler BKM Express’i de ödeme seçeneklerine ekleyen PayU alternatifler arasında.

Free POS: Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından sunulan Free POS hizmeti bireysel e-ticaret sitesi sahipleri arasında oldukça popüler. Kuveyt Türk sanal POS hizmetinden ücret almıyor.

Garanti: Garanti Sanal POS ile Visa, Mastercard, American Express Card ve Diners Club kart sahiplerinden ödeme, onus, Flexi, Miles&Smiles kredi kartı ve American Express Card sahiplerinden ise taksitli ödemeler alabilirsiniz.

POSNET: YapıKredi bankası tarafından sunulan POSNET hizmeti de alternatifler arasında.

İş Bankası: Sanal POS hizmeti veren Türkiye İş Bankası bir diğer alternatif.

TEB: Türk Ekonomi Bankası’da sanal POS hizmeti vermektedir.

Sanal POS Nedir?

Sanal POS, e-ticaret sitenizden alışveriş yapan ve kredi kartıyla ödeme yapmak isteyen müşterileriniz için hazırlanan bir sistemdir. E-ticaret sitenizden alışveriş yapan müşteri, ödeme sırasında kredi kartı ödemesini tercih ettiği takdirde kredi kartı bilgilerini girer, ödeme bankaya ulaşır ve provizyon alınır.

Alınan bu ödemeler daha sonra banka tarafından sizin (üye iş yerinin) hesabına geçirilir.

E-ticaret yayınlarıyla bağlantılı İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi adlı yazımız ilginizi çekebilir.

Sanal POS Nasıl Alınır?

Sanal POS alabilmek için e-ticaret sitelerinin gerekli bazı kriterleri yerine getirmesi beklenmektedir. Bu zorunlu kriterler aşağıdaki gibidir:

 • E-ticaret sitenizde ürün kataloğu ve alışveriş sepetinin bulunması,
 • Sitenizdeki tüm bağlantıların çalışıyor olması,
 • Site içerisinde yer alan logo ve isimlerde firmanın yetkisinin olduğu,
 • Tüketici haklarına yönelik sayfaların varlığı (iptal, iade gibi),
 • Ürün teslimatına ilişkin detaylı bilgilerin varlığı,
 • Site içerisindeki ‘kullanıcı sözleşmesi’ ve ‘gizlilik’ gibi sayfaların olması,
 • Satılan ürünlere ait tam açıklamaların bulunması,
 • Türk kanunlarına uygun ürün satışları,
 • Satışlar döviz üzerinden yapılıyorsa ürün fiyatlarının TL değerlerinin gösterilmesi,
 • SSL Sertifikasının varlığı,
 • Satış ve Hizmet sözleşmelerinin bulunduğu sayfalar,
 • Aktif satış sayfası ve ödeme alımlarının varlığı.

Yukarıdaki kriterleri sanal POS başvurusunda bulunmadan önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca, sanal POS alacağınız banka ya da firmaya göre değişiklik gösterebilse de genellikle başvuru esnasında aşağıdaki belgeler de istenebilmektedir:

 • Vergi levhası,
 • Nüfus cüzdanı örneği (Ticari ortaklık bir firma ise, Ticaret sicil gazetesi fotokopisi),
 • İmza sirküleri,
 • Ortaklık sözleşmesi,
 • Sanal POS başvuru sözleşmesi ve kullanım sözleşmesi.

Yukarıda yer alan kriterlerin tamamlanması halinde başvurunuz onay sürecine girecek ve gerekli incelemeler yapılacaktır. Genellikle onaylanma veya aksi durumların bildirilmesi 7 – 15 gün arası sürebilmektedir.

Sanal POS Ücretleri

Sanal POS veren bankalar ya da firmalar genellikle belirli bir oranda üyelik aidatı ve satışlar üzerinden ortama yüzde 1,5 ile 2,5 arasında komisyon almaktadırlar. Kuveyt Türk gibi bazı bankalar ise bu hizmeti ücretsiz verebilmektedirler.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu