Genel Haberler ve Makaleler

Ucuz bilet takıntısını 2 yıldan az sürede milyon dolarlık işe dönüştürdü

Bir süre önce gazetecilik yapan Scott Keyes 2013 yılında 130 dolara New York’tan Milano’ya direkt, gidiş dönüş uçak bileti satın aldı. Bunun çok iyi bir fiyat olduğunu biliyordu. O zamanlar bilmediği şey ise, internette ucuz fiyata fırsatları yakalama yeteneğinin onu milyon dolarlık, beş çalışanlı bir start-up’a ve yaklaşık 250.000 aboneye sahip bir işe ulaştıracağı idi.

Şimdi 29 yaşında olan genç girişimci, Milano’dan döndüğünde, arkadaşları da bu tarz fırsatların nasıl yakalandığını öğrenmek için peşinden ayrılmıyordu. Keyes, Kenya’ya 310 dolara, Rio için 363 dolara, Azores için 271 dolara, Kopenhag’a 279 dolara, Oslo’ya 348 dolara gidiş-dönüş biletleri gibi süper sıcak fırsatlar buluyordu.

Keyes bu fırsatları dostlarıyla paylaşmayı kabul etti. Bildirim sürecini hızlandırmak için de arkadaşlarının abone olabileceği bir e-posta bülteni hazırladı. Sadece birkaç yılın ardından bülten oldukça ilgi gördü ve popülerlik kazandı.

Nisan 2015’te bir Business Insider muhabiri Megan Willett, Keyes’in ucuz uçak bileti e-postası listesini Facebook aracılığıyla öğrendi ve Keyes’in uçuş arama becerisini konu alan bir haber yazdı. Keyes’in işi de tam olarak en büyük çıkısını bu haber sonrasında yaşadı.

Bu haberin ardından birkaç gün içinde 300 abonesi olan e-posta listesi abone sayısını 10’a katlandı. Bunun üzerine Keyes’in hosting (sunucu) ücreti ödemesi gerekti ve o da abonelerden tüm fırsatlara erişim için aylık 2 dolar istemeye başladı. Böylece hem sunucu masraflarını karşıladı hem de e-posta bülteninden ilk kez gelir elde etmeye başladı.

Sıfırdan milyonerliğe

Scott’ın Ucuz Uçuşları
Scott Keyes, Milano.

Scott’s Cheap Flights adlı bülteninin büyümesi durmak bilmedi. Kendisinin reddit’te yayımladığı mesaja göre, Şubat ayına kadar Keyes, 1.687 ücretli ve 7.847 ücretsiz aboneyle 24.376 dolar para kazanmıştı. Bu arada, aynı dönem gazeteciliği bıraktı ve ilk yarı zamanlı çalışanını işe aldı.

2016 Mayıs ayı itibariyle Keyes, yaklaşık 6.500 ücretli, 54.000 ücretsiz aboneye ve 120 bin dolar toplam gelire ulaştığını açıkladı. Şu anda 30,000 ücretli, 205.000 ücretsiz abonesi var ve yaptığı Black Friday promosyonu sayesinde 1 milyon dolara yakın satış rakamına da ulaştı.

Keyes pazarlama giderlerine 500 dolardan az para harcadı ve işinin ivme kazanması kulaktan kulağa, basın haberleri, reddit ve uçuş eşantiyonlarıyla gerçekleşti.

Keyes işinin sistemini uçuş rezervasyon sistemlerindeki açıkları arayarak başlattı. Yakaladığı fırsatların çoğu, 480 dolar yerine 48 dolar girilmesi gibi hatalardan ve havaalanı iştirakçileri arasındaki çeviri hatalarından faydalanarak gerçekleşti. Keyes, fırsat aramalarını manüel olarak yapıyor ve başarısını da buna bağlıyor. Şu anda e-posta bülteninin lojistiği ve fırsat arama işlemlerinde çalışan dört yarı zamanlı çalışanı var.

Keyes’in gelecekte küresel olarak büyüme konusunda da önemli hedefleri var. Scott’s Cheap Flights (Scott’ın Ucuz Uçuşları), şu anda ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkelerinden kalkışlar için fırsatlar sunuyor ve tüm dünyaya yayılmak istiyor.

Keyes’in kendisi de sürekli uçuyor. Sadece 2016’da Meksika, İngiltere, İspanya, Hong Kong, Borneo, Bali, Singapur, Vietnam, Güney Kore, Almanya, Belarus, Japonya, Porto Riko, Las Vegas, Şikago ve Portland’a uçmuş ve 82.000 mile yakın uçuş gerçekleştirmiş.

Keyes ucuza uçmanın zevkini çok daha fazla insana yaşatmak istediğini söylüyor.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir