Snap bir sonraki Twitter olabilir mi?

Halka arzı sonrasında ilk çeyrek bilançosunu açıklayan Snap, adeta bir felaket yarattı.

Snap CEO’su Evan Spiegel, Facebook’tan gelen rekabete yönelik olarak Google – Yahoo örneğini göstererek Snap’in kendi alanının Google’ı olduğunu ima etti. Ancak analistler, Snap’in pek de hoşuna gitmeyecek başka bir örnek üzerinden karşılaştırmalar yapıyor.

İlk çeyrek sonuçlarının açıklandığı Perşembe günü öğleden sonra hisseleri yüzde 20 değer kaybeden Snap, neredeyse halka arz fiyatı olan 17 dolara yaklaştı. 2013 yılındaki halka arzı sonrası 52 dolar civarında işlem görmeye başlayan Twitter hisseleri de halka arzın ardından şu ana kadar yaklaşık yüzde 29 değer kaybetti.

Önceki kapanışta Snap hisseleri 18.05 dolar, Twitter hisseleri ise 18.39 dolardı.

Analistler, şimdilerde sıklıkla Twitter – Snap karşılaştırmasını kullanmaya başladı. Snap’in kötü kazanç raporu sonrası analizlerde bu karşılaştırmalardan çıkan bazı önemli noktalar var.

Snap, Twitter’dır: Snap hisselerine yönelik 11 dolar fiyat hedefi olan MoffettNathanson analisti Michael Nathanson, Perşembe günü şirketin 2,2 milyar dolarlık zararına vurgu yaparak Snap’in doğrudan Twitter olduğunu söyledi.

Snap, Twitter’dan daha iyi: Snap’ın 31 Ağustos’a kadar toparlanacağını düşünen RBC analisti Mark Mahaney, Perşembe günü Snap’ın Twitter’dan çok daha önemli avantajları olduğunu savundu. Mahaney, Snap’in Twitter’a nazaran hem aktif kullanıcı sayısı hem de gelirinin hızla arttığını not etti.

Snap Twitter’dan daha kötü: Edison Research teknoloji analisti Richard Windsor, Twitter’ın Snap’ten çok daha iyi konumda olduğunu söyleyerek, Snap’in Twitter’dan daha kötü olduğu yorumunda bulundu.

İlk kazanç raporunun ardından Snap, yatırımcılar tarafında endişeleri artırırken, analistlerden de birkaç olumsuz karşılaştırma gelmiş oldu.

Son olarak, Snap ve Twitter’ı karşılaştırmanın tamamen yanlış olabileceğini unutmayın, her şey henüz çok yeni.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu