Genel Haberler ve Makaleler

Solitaire’in yaratıcısı ne kadar para kazandı?

Birkaç ay önce bir Reddit kullanıcısının, geçmiş dönemin popüler oyunlarından Solitaire’in yaratıcısı Wes Cherry’i hatırlatması üzerine kapanmış defterler yeniden açılmıştı.

Solitaire’in yaratıcısı Wes Cherry, oyundan hiçbir şekilde para kazanmamış. Microsoft’un Solitaire için Cherry’e telif ödememesi uzunca bir süre tartışılmıştı. Reddit kullanıcısının Wes Cherry paylaşımı da aynı zamanda Solitaire’in yaratılış hikayesini de ortaya çıkarmıştı.

Reddit’te yapılan paylaşımda Wes Cherry’nin Seattle’ın batısında bulunan ve elma yetiştiriciliği ile uğraşan Dragon’s Head Cider şirketinin de sahibi olduğu yazıyordu. Kullanıcılar konuya o kadar ilgi göstermişlerdi ki bir süre sonra Wes Cherry açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

Wes Cherry, 1988 yılının yaz ayında Microsoft’ta stajyer olduğu dönemde oyunu Windows 2.1 sürümü için yazmış. Bir süre sonra Windows program yöneticisi oyunu görmüş ve oyunu Windows’un 3.0 versiyonuna dahil etmeye karar vermiş. Wes Cherry yaptığı açıklamada oyunun diğer versiyonlarda da çalışmasını istediğini belirtiyor. Oyunun Windows sürümlerine dahil edilmesi karşılığında Cherry, herhangi ödeme ya da hiç telif bedeli almamış. Oyun karşılığında Microsoft, IBM XT modeli bir bilgisayar hediye etmiş. Cherry tüm bunların onu o zamanlar ve şu anda da rahatsız etmediğini belirtiyor. Yani zaten telif alma gibi bir isteği hiç olmamış.

Hikaye kısaca bu şekilde.

Birkaç ay geçmesine rağmen konu bana hala ilginç geliyor. Günümüzde belirli bir süre dahi olsa popüler olan oyunlar, yeni şirketlerin ortaya çıkmasını ve hatta borsaya açılmasını sağlayabiliyor. Örneğin, geçmiş senelerin popüler oyunlarından Farmville, yaratıcı şirket Zynga’nın borsaya açılmasını sağlamıştı. Şirketin borsaya açılış sürecini sadece Farmville ile değerlendirmek doğru olmasa da çiftlik oyununu şirket kendisi için bir sıçrama tahtası olarak kullandı. Şimdilerde Zynga için işler pek yolun gitmese de birkaç basit oyunla şirketlerin yol alabileceğini göstermesi açısından kesinlikle güzel bir hikaye.

Solitaire’in yaratıcısı Wes Cherry, bir zamanların popüler oyunundan telif alabilseydi hiç kuşku yok ki, büyük bir servet elde edebilirdi.

Elbette o dönemin koşullarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Solitaire bugün ortaya çıksaydı belki de hiç popüler olamayacaktı. Belki de sosyal medya destekli diğer popüler oyunlar gibi bizi etkisi altına alacaktı. Kim bilir…

Bir zamanlar başından kalkmadan her bilgisayar açıldığında en az birkaç kez oynağımız, ofislerde, evlerde vakit geçirdiğimiz Solitaire’in hikayesi işte böyle.

Batuhan Özkan

İşletme Lisans derecesine sahip olan Batuhan Özkan, özel bir firmada Müşteri Operasyonları bölümünde çalışıyor. İş dünyası, girişimcilik, kariyer, para kazanma yolları, yeni iş fikirleri ve iş yaşamı konularında araştırmalar yapan Özkan, hazırladığı içeriklerle Konupara’ya katkı sağlıyor. E-posta: batuhanozkan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir