Genel Haberler ve Makaleler

Sony EMI Music Publishing’i 2.3 milyar dolara aldı —Thriller hariç

Sony, rakiplerinden EMI Müzik’in yüzde 90’ını 2.3 milyar dolar karşılığında satın almak üzere anlaşmaya vardığını duyurdu.

Düzenleyici onayları bekleme aşamasında olan bu dev anlaşma Guardian’a göre EMI’ya 4.7 milyar dolar değer biçiyor ve gerçekleşmesinden sonra Sony’nin dev kataloğuna 2 milyon yeni şarkı eklenmesine neden olacak. Anlaşma sonucu, The Beatles, Kanye West gibi onlarca şarkıcı ve grubun hakları da Sony’ye geçmiş olacak.

Sony en büyük müzik yayımcısı

Her şey plan dahilinde giderse Sony Music 4.4 milyon şarkının yayımcılık haklarına sahip olmuş olacak.

Sony bu anlaşmayı Abu Dabi merkezli ve EMI’nin en büyük hisse sahibi olan Mubadala adlı yatırım firması ile imzaladı. Sony, Mubadala’nın sahip olduğu yüzde 60’lık payın tamamını alarak EMI’ın yüzde 90’ına sahip olmuş olacak. (Yüzde 30’una anlaşma öncesi zaten sahiplerdi.)

Peki kalan yüzde 10 kimde?

Michael Jackson

Veya haklarına sahip olan zümre… NPR’nin haberine göre 80li yıllarda Paul McCartney, Popun Kralı’na bu sektörde  gerçekten para kazanmak için hit şarkıların haklarına sahip olması gerektiğini söylüyor. Gerçekten de şarkıların söz ve bestelerinin haklarına sahip olmak şarkının her kullanımından para kazanmak anlamına geliyor. Bunun üzerine Michael Jackson, 47.5 dolara ATV Publishing’i alıyor. İlginç şekilde ATV o dönemde 200’den fazla Beatles şarkısının da sahibi. Fakat 90ların ortasında borçları olan Jackson, haklarının yarısını Sony’ye satmak zorunda kalıyor ve Sony/ATV teşebbüs ortaklığı ortaya çıkıyor.

2016 yılında Sony,  ATV’nin diğer yarısını 750 milyon dolara almıştı. Fakat özellikle Michael Jackson’ın şarkılarından oluşan Jackson zümresine ait yüzde 10 buna gene dahil değildi.

Bu Sony için sadece başlangıç

Sony’nin yeni CEO’su Kenichiro Yoshida bu alımla yeni görevine hızlı başlamış oldu ve firmanın zaten dev büyüklükte olan eğlence sektörü bölümünü ikiye katlamak istediğini planladıklarını söyledi. Yayımcılık telif hakları da bu bağlamda çok büyük önem taşıyor.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir