Sosyal medya uzmanı ne iş yapar?

Günümüzde büyük markaların en önemli çalışanlarından biri haline gelen Sosyal Medya Uzmanı hakkında özetleyici nitelikte bir yazı yazmayı uygun görüyorum. İnternet kullanım oranında Avrupa’da dereceye giren bir ülke olarak hala tam olarak sosyal medya uzmanlarının ne iş yaptığını bilmiyoruz.

Bana kalırsa sosyal medya uzmanı hakkında yapılacak tüm tanımlamalar görecelidir. Ben sosyal medya uzmanlarını markaların dijital dünyadaki sesi, yüzü, imajı olarak görüyorum. Özellikle Twitter’da herhangi bir markayla ilgili yorumda bulunduğunuzda ya da şikayet yazdığınızda anında dönüş yapıp, sorunlarınızı çözmeye çalışıyorlar. Bu konuda Türkiye’deki en iyi örnekleri GSM operatörleri ve Bankalar olarak gösterebiliriz. Sosyal medya uzmanlarının en büyük amaçlarından biri, marka bilinirliğini üst seviyelere taşımak, müşterileriyle aralarında samimi bağlar kurmak olarakta dile getirilebilir.

Sosyal medya uzmanları teoride bir strateji geliştiriyor ve analizlerle bu stratejilerine destek sağlıyorlar.

Sosyal medya uzmanlarının her açıdan dikkat etmesi gereken noktalar var. Örneğin fazla samimiyetin göz çıkarabileceğini aşağıdaki KFC’nin sosyal medya hesabındaki bir paylaşımla görebilirsiniz:

Her zaman kötü değil, iyi ve sempatik gelen örneklerde mevcut, Dominos Türkiye örneği:

Soyal medya uzmanlarının kriz yönetimi konusunda da bilgi sahibi olması gerekiyor; Örneğin, dünyanın kahve devi Starbucks sosyal medyayı en etkin kullanan markalardan biri Arjantin hesabından geçen sene bir özür diledi. Amacı müşterilere objektif olmaktı, fakat Twitter’dan attığı tweet, Starbucks için pek de hoş olmadı: “Elimizdeki stoklar geçici olarak tükendiğinden dolayı, bazı işletmelerimiz Arjantin’de üretilen bardakları kullanacaktır. Bundan ötürü özür dileriz.” Arjantinliler bu tweeti görünce doğal olarak kendi ülkelerinin mallarının kötü olduğunun ima edildiğini anladılar.

Son olarak bence günümüzde sosyal medya uzmanlarına çok iş düşüyor…

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu