Starbucks her 15 saatte bir Çin’de yeni bir mağaza açıyor

Kahve devi Starbucks (NASDAQ: SBUX) her 15 saatte bir Çin’de yeni bir mağaza açıyor. Yaklaşık 1,379 milyar nüfusa sahip Çin, kahve devinin geleceği için önemini korumaya devam ediyor.

Ülkenin şirketin büyüme planı için ne kadar önemli olduğunu her fırsatta vurgulayan Starbucks, salı günü yaptığı açıklamada, Çin’in ikinci Roastery mağazasının Şanghay’da açılacağını ve Çin’in şirket için en hızlı büyüyen pazar konumunda olduğunu belirtti.

30.000 metrekarelik alana sahip olan Şanghay’daki yeni Roastery mağazası biraz Çin’in yerel lezzetlerini de müşterilerine sunacak. Ayrıca bu mağazanın Çin’in ilk Teavana barını da içeriği ifade ediliyor.

Starbucks’ın Şanghay’da açtığı yeni Roastery mağazası, şirketin amiral gemisi olarak bilinen Seattle, ABD’deki Roastery mağazasının iki katı büyüklüğünde.

1 Ekim’de sona eren mali yılda Starbucks, 75 ülkede 27.000’in üzerinde mağazaya sahipti. Bugün, Çin’de 3.000 mağazaya sahip ve bu mağazaların beşte biri ise Şanghay’da.

Hatırlatmak gerekirse, Çin’deki genişleme planları kapsamında şirketin 2021 yılına kadar 5.000 yeni mağaza açma hedefi bulunuyor ve şu anki mevcut büyüme hızı, yılda 600 yeni mağazaya yaklaşıyor.

Kasım ayında Starbucks, analistlerin kazanç beklentilerinin altında sonuçlar açıkladı. Şirket beklentilerin altında gelen sonuçların mevcut mağazalardaki satışların yavaşlamasından kaynaklandığını belirtti. Ancak CEO Kevin Johnson, şirketin geçen mali yılda Çin’de yüzde 7 oranında kazanç sağladığını ve bunun, Çin dışındaki ülkelerde elde ettikleri kazancın iki katından fazla olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, Çin’in Starbucks’ın geleceği için bu kadar önemli olduğunu anlamak zor değil; zira bu yazıyı hazırladığım süre zarfında, muhtemelen Çin’deki yeni bir mağazanın daha beşte biri neredeyse bitmiş olacak.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu