Starbucks Hakkında Fazla Bilinmeyen 5 Gerçek

Starbucks, 51.6 milyar dolarlık değeriyle günümüzün en değerli ve önde gelen kahve şirketlerinden biridir. Geçen ay sayımına göre, Türkiye dahil 65 ülke faaliyet göstermektedir.

Starbucks’ın 20.519 mağazasında toplam 151 bin tam zamanlı çalışan personeli vardır. Starbucks mağazalarının yaklaşık 13 bini ABD’de, 1.900’e yakın mağazası Çin’de ve Japonya’da ise yaklaşık 900 mağazası bulunmaktadır. Ülkemizde de büyük bir müşteri kitlesi olan bu mağazalar zincirinin çok fazla bilinmeyen şaşırtıcı gerçekleri vardır. Öğrenmeniz keyifli olabilir!

1. Çin’de Starbucks’ın kar marjı diğer ülkelere göre daha yüksektir

Starbucks Çin - AFP PHOTO / OLIVER LANG (Photo credit should read OLIVER LANG/AFP/Getty Images)
Starbucks Çin – AFP PHOTO / OLIVER LANG (Photo credit should read OLIVER LANG/AFP/Getty Images)

Bu gerçekten şaşırtıcı bir gerçek! Starbucks’ın Çin ve Asya-Pasifik bölgesinde kâr marjı, ABD ve Avrupa ülkerine göre daha yüksektir. Bir başka ilginç yanı Starbucks’ın Çin’de yaklaşık 1.900 mağazası bulunmaktadır. Londra’da 3,81 $ fiyatlı Starbucks kahve, Pekin’de 4,81 $ fiyatıyla satılmaktadır.

2. Starbucks eşcinsel evliliğin yasallaştırılmasını destekler

Starbucks - Fotoğraf: mnn.com
Starbucks – Fotoğraf: mnn.com

2012 yıllarının başında Starbucks, eşcinsel evliliğini yasallaştırılmasını destekleyen birkaç büyük şirketten biri olmuştur. Hatta bu desteklemeyi net ve resmi bir şekilde yaparak bildiri de yayımlamıştır. Şirketin CEO’su Howard Schulz, farklılıklara saygı gösterilmesi gerektiğini ve bunun şirketlerinin bir felsefesi olduğunu açıklamıştır.

3. Bir Venti Starbucks içersinde Red Bull’a oranla 5 kat daha fazla kafein vardır

Starbucks Venti - Fotoğraf: shewastheyoungamerican.wordpress.com
Starbucks Venti – Fotoğraf: shewastheyoungamerican.wordpress.com

Yeterli miktarda kafeinin insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler yarattığı araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Fakat fazla kafeinin kalp hastalığı, hipertansiyon ve pankreas kanseri gibi rahatsızlıkları da tetiklediği belirtilmektedir. Bu maddenin şaşırtıcı yanı, Starbucks Venti Coffee bir Red Bull içeceğine göre yaklaşık 5 kat daha fazla kafein içermektedir.

4. Starbucks bira aromalı kahve denemeleri yapıyor

Starbucks Bira Aromalı Kahve - Fotoğraf: ourbksocial.com
Starbucks Bira Aromalı Kahve – Fotoğraf: ourbksocial.com

Ülkemizde de son günlerde basında yer almıştı. Starbucks, bira aromalı kahvesi için testler yapmaya başladı. Alkol severler için heyecanlı bir deneme olsa da kahve içinde bira aroması herkes için hoş olmayabilir ama Starbucks, bu hamlesiyle menülerini canlı tutmak istiyor, en azından değişik tatlar sunmaya devam ediyor.

5. Starbucks iki öğretmen ve bir yazar tarafından kurulmuştur

Starbucks Kurucuları - Fotoğraf: seattlepi.com
Starbucks Kurucuları – Fotoğraf: seattlepi.com

1971 yılında San Francisco Üniversitesi’nde bir araya gelen üç öğrenci Starbuck’ı kurarak ilk şubesini Vancouver’da açtı. Bu öğrencilerden Jerry Baldwin İngilizce Öğretmeni, Zev Siegl Tarih Öğretmeni ve Gordon Bowker ise bir yazardı.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu