Starbucks, İK politikasını değiştirdi

Ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da genellikle fast food ve kahve dükkanlarında gençlerin çalışması tercih ediliyor.

Çalışma koşullarının oldukça kötü olduğu bilinen ve sık sık fast food, kahve dükkanlarında çalışan gençlerin şikayetleriyle gündeme gelen bu sektörler ilginç adımlar atmaya başladılar. İlk adımı atanlardan ünlü kahve zinciri Starbucks, İK politikası olarak en az 20 saat çalışan çalışanlarına Arizona State Üniversitesi‘nde çevrimiçi (online) olarak gerçekleşen lisans programlarının ilk iki yılının ücretini karşılayacağına dair söz verdi.

Böylece, Starbucks çalışanları lisans eğitimlerinin ilk iki senesi için ücret ödemeyecek fakat geri kalan iki sene için 15 bin dolarlık ücreti kendileri ödemek zorunda olacaklar. Programla ilgili ilk açıklamayı yapan Arizona State Üniversitesi rektörü Michael Crow, Arizona State’in etiket fiyatı üzerinden indirim uygulayacağını ve burs tarafında Starbucks’ın parasal anlamda hiçbir yardım sağlamadığını belirtti. Açıklamayı doğrulayan Starbucks, Arizona State’in toplamda 60 bin dolarlık ödeme üzerinden 20 bin dolara yakın indirim yapacağını duyurdu.

Yurtdışında bazı şirketler yavaş yavaş bu tarz uygulamaları İK politikası olarak hayata geçirmeye başladılar. Starbucks, benzerlerinden önemli bir farkla bu yardım ile eğitim alan çalışanlarına şirkette kalma şartı getirmiyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu