Genel Haberler ve Makaleler

Starbucks kendi yeniliğinin kurbanı mı oldu?

Birkaç sene önce dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks (SBUX), Mobile Order & Pay adını verdiği mobil uygulamayı geliştirerek uzun süre sırada beklemek zorunda kalan müşterilerinin, bu uygulamayla mağazalara gitmeden yiyecek ve içeceklerinin hazır olmasını ve sıra beklemeden bunları almalarını kolaylaştırmayı amaçlamıştı.

Mobile Order & Pay uygulaması kısmen başarılı olsa da birçok ön sipariş hasebiyle ödeme ve teslim noktasında tıkanıklıklara sebep oldu. Mobile Order & Pay kullanmayan birçok müşteri de sıra beklememek için mağazalardan çıkış yapmak zorunda kaldı.

Müşterilerin vaktinden önce en sevdikleri menülerden sipariş vermelerine ve siparişlerini sonradan almalarına olanak tanıyan bu mobil yenilik, hem müşteriler tarafında hem de şirket tarafında bazı etkileyici sonuçları ortaya koysa da ABD’de mağaza satışları, analistlerin beklediği %4’lük artışa karşın sadece %3 arttı.

Şirket, ABD’den yapılan satışların düşük olmasının sebebini farklı tarafa iterek mevcut ekonomik durumu sorumlu tuttu fakat bu sefer asıl sorun muhtemelen cep telefonu yeniliğiydi.

ABD’deki satışlarıyla hayal kırıklığı yaratan Starbucks’ın geliri geçen yılın aynı dönemine göre %6,7 artarak 5,7 milyar dolara ulaştı.

Thomson Reuters’a göre analistler hisse başına 0,52 sent kâr ve 5,85 milyar dolar gelir öngörüyorlardı ve hisse başına kâr 0,52 sent olarak gerçekleşirken, analistlerin beklentisinin altında kalan şirket geliri ise 5,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir