Starbucks’ın 4 Yeni Büyüme Taktiği

Kasım ayında, Merkezi New York eyaletinde bulunan ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley analistleri tarafından yayımlanan raporda, Starbucks‘ın büyümesine ilişkin dört önemli fırsat vurgulandı.

Rapor sonuçlarına göre Starbucks’ın yiyecek, çay ve soda-çay gibi içeceklere yönelmesi gerektiği belirtildi.

Starbucks’tan 4 Yeni Büyüme Taktiği:

1. Soda ve Çay
2012 yılında Starbucks, büyük çay zinciri Teavana’yı 620 milyon dolar bedelle satın almıştı. Teavana’yı, Starbucks’ın çay satan versiyonuna da benzetebilirsiniz. Starbucks’ın CEO’su Howard Schultz, satın alma sonrasında “Kahve için ne yaptıysak, Çay içinde aynısını yapacağız” açıklamasında bulunmuştu. Şimdi ise, gazlı içecek ve Teavana konusunda daha da büyümeyi düşünüyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre, 2014 sonuna kadar 1000 yeni Teavana kafesi daha açılmış olacak.

2. Öğle Yemeği
Starbucks belirli yerlerde öğle yemeği servislerini test ediyor. Yemekleri arasında; Şehriyeli Tavuk Çorbası, Sandviç, Izgara tavuk ve Panini bulunuyor. Analistler, Starbucks’ın öğle yemeği konusundaki bu denemelerini büyük fırsat olarak nitelendiriyor.

3. Araba Servisi
ABD’de oldukça yaygın olan Araba Servisi (drive-through) hizmetini Starbucks, Morgan Stanley’in çağrısıyla genişletmeyi planlıyor.

starbucks-drive-thru-s
Starbucks’ın araba servisi hizmeti sunduğu sınırlı mağzalarından biri. (ABD)

4. Tatlı-Tuzlu Yiyecekler
Ülkemiz dahil, dünyadaki neredeyse tüm Starbucks kafelerinde tatlı-tuzlu Poğaça, Simit, Puf, Muffin ve Pasta gibi yiyecekler satılıyor. Starbucks, sahibi olduğu La Boulange Bakery markasında favori tatlılar ve geleneksel hamur işlerini değiştirme sürecine girdi. Bu değişimin Starbucks yiyeceklerine de yansıyacağı düşünülüyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu