Genel Haberler ve Makaleler

Super Mario Run, Nintendo hisselerini nasıl fiyatlar?

Geçtiğimiz Temmuz ayında Nintendo’nun Pokémon Go oyunu kısa sürede oyuncuların ilgisini toplamış ve tüm dünyada fenomene dönüşmüştü. Oyuncuların yoğun ilgisi bir yana, yatırımcılar da Pokémon Go’nun başarısına ikna olmuş, oyunun yaratıcısı Nintendo’nun hisseleri büyük yükseliş kaydetmiş, hatta oyun kendi ekonomisini yaratacak gücü de toplayabilmişti. Bu başarının ardından Nintendo, Super Mario karakterini de mobil oyunlarda kullanma kararı almıştı.

Bu Perşembe günü (15 Aralık 2016) dünyanın dört bir yanındaki oyun severler için geçekten de önemli ve büyük bir gün. Dünya oyun tarihinin en ikonik video oyunu karakterlerinden biri olan Super Mario, nihayet tüm zamanların en çok beklenen mobil oyun lansmanıyla mobil cihazlar üzerinde resmi başlangıcını yapacak.

Apple’ın Eylül ayında gerçekleşen iPhone 7 etkinliği sırasında ilk kez oynanan Super Mario Run, büyük ilgi toplamayı başarmıştı. Apple’ın da büyük sürpriz olarak nitelendirdiği Super Mario Run’ın, çıkışından kısa bir süre sonra Nintendo’nun diğer oyunu Pokémon Go gibi fenomene dönüşeceğini beklemek güç çünkü oyunun ücretli olmasının aynı etkiyi yaratması beklenmiyor.

Pokémon Go öncesinde 17 dolardan işlem gören Nintendo hisseleri (NTDOY), oyunun başarısı sonrasında 37 dolara kadar çıkmıştı. Takip eden aylarda oyuna ilginin biraz da olsa azalması sonrasında şirketin hisse fiyatları ortalama 30 dolar seviyesine dönmüştü.

Mobil oyun konsolu Nintendo Switch ile çok da ikna olamayan yatırımcılar uzun bir süredir Nintendo’nun Super Mario Run oyununu bekliyor. Pokémon Go’ya ilginin en yüksek olduğu dönemde bile şirket, yatırımcıları Super Mario ya da Zelda gibi karakterleri mobil oyunlarda kullanabileceğini belirterek ikna etmeye çalışmıştı.

Pokémon Go, büyük bir başarı elde etti. Oyun 130 milyondan fazla indirilme rakamına ulaşarak rekor kırdı. Hem yatırımcılar hem de şirket için büyük kar fırsatları doğdu.

Fakat, Super Mario Run’ın aynı etkiyi yaratması beklenmiyor. Zira oyunun Pokémon Go gibi ücretsiz değil, ücretli ve hatta Mashable’ın kesinliğini doğruladığı kaynağa göre 9.99 dolar fiyat etiketiyle satılmasının planlandığı belirtiliyor. Oyuncular bu ücreti ödemeye razı olurlarsa Nintendo, Pokémon Go’da olduğu gibi gelir yaratma kanallarına başvurmak zorunda kalmayacak ama oyunun ücretli oynanmasının her koşulda dezavantaj olacağı ve oyuna olan talebi azaltacağı ifade ediliyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde oyuna ilginin az olması Nintendo hisselerinde gerilemeye sebep olabilir.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir