Genel Haberler ve Makaleler

Teknoloji Şirketleri, Akıllı Ev Asistanlarına ve Yapay Zekâya Nasıl Yatırım Yapıyor?

Amazon, Google, Microsoft, Apple ve Samsung da dâhil olmak üzere son yıllarda çok sayıda teknoloji şirketi, akıllı evler için dijital asistan ve yapay zekâya (AI) hızlı bir şekilde yatırım yapmayı sürdürüyor.

Navigant Research tarafından hazırlanan “Evdeki Dijital Asistanlar ve AI” başlıklı raporda, akıllı ev pazarındaki başlıca etkenler, engeller ve yapay zekâ ile ilgili teknolojik eğilimler de dâhil olmak üzere pazardaki başlıca oyuncular ve dijital asistanlar değerlendiriliyor.

Raporda bu teknoloji ekosisteminde dijital asistanların üstlendiği rol ve yapay zekânın akıllı evlerde etkinleştirdiği uygulamalardan da bahsediliyor.

Hali hazırdaki yapay zekâ teknolojilerinin; tüketici eğilimlerini belirlemek ve insan hayatını daha verimli ve kullanışlı hale getirmek için kullanıldığını ifade eden Navigant Research araştırma analisti Paige Leuschner, yapay zekâ teknolojilerinin, medyada gösterildiği şekilde insan benzeri robotlar yaratmaktan ziyade, tüketicilere fayda sağlamakla ilgili olduğunu belirtiyor.

Akıllı ev asistanı denince akla gelen Google ve Amazon, son dönemde akıllı hoparlör satışlarını artırmaya çalışıyor. Mesela satışlarını daha fazla artırmak isteyen Amazon, giriş seviyesi Echo Dot hoparlörünün fiyatını 29.99 dolara kadar düşürdü.

Bu tip akıllı cihazların satışları şirketler için önem arz ediyor, zira bu cihazları satın alan tüketicilerin, cihazı satın aldığı şirketten ürün almaya devam etme olasılığı artıyor. En son RBC analisti Mark Mahaney tarafından yayımlanan bir raporda, Amazon’un sahip olduğu akıllı ev yardımcısı Alexa’yı satın alan tüketicilerin Amazon’da alışveriş yapma olasılıklarının arttığı belirtilmişti.

Statista tarafından yapılan bir araştırmada da akıllı hoparlörlere sahip kişilerin diğer akıllı-ev ürünlerini satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğu bir grafik üzerinde gösterilmişti.

Yakın tarihli bir comScore raporuna göre, akıllı bir hoparlöre sahip ABD’li hanelerin sayısının Haziran ayında yüzde 11’e yükseldi. Bu oran Ekim ayında yüzde 8.1 olarak açıklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu