Veri Toplama Yarışında Artık TV de Var

Son zamanlarda veri gizliliği konusundaki endişeler artmış durumda ve reklamları kişiselleştirebilmek için kişisel alışkanları izleyen internet devleri hakkındaki söylentilerin ardı arkası kesilmiyor.

New York Times’a göre televizyon için de reklam amaçlı veri toplama trendi başlıyor.

San Francisco merkezli bir startup olan Samba TV izleme alışkanlıklarını kayıt altında tutarak reklamcıların telefon ve bilgisayarlara hedefe yönelik reklamlar göndermesi yolunda çalışmalar yapıyor.

Akıllı TV üreticileri ile anlaşmalar koparan Samba önceden yüklenen yazılımı sayesinde ekrandaki içeriğin tanınmasını sağlıyor ve izlenen programlar arasında görülen reklamları yeniden hedefleme yapılması amacıyla diğer bağlı cihazlara linkliyor.

Bu durum sadece bu firmayla da sınırlı değil. Samba’nın rakiplerinden Alphonso da mobil oyunları kullanarak TV’lerde ses sinyallerini yakalıyor.

Samba gibi reklam teknolojileri firmaları hedefleme ve bağlama yapabilmek içinde büyük bir yarış içindeler ve keşfedilmemiş yasal boşluklar arıyorlar. Bu nedenle nelere izin verdiğimiz konusunda biz de bilinçli olmalıyız. Zira bir Samba TV yöneticisine göre kullanıcıların yüzde 90’ı tam olarak okuyup anlamadan bu izinleri veriyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu