‘Temiz’ İş Fikri: Satılık Dağ Havası 32 Dolar!

Bir süre önce Çin’de dağ havasının satıldığı yönünde haberlere denk gelmiştim. Ne hikmetse unutmuşum. Dün gece Amazon’da ne var ne yok diye dolaşırken tekrar denk geldim. Hala dağ havası satıyorlar.

Evet, bildiğimiz dağ havası. Temiz hava satıyorlar, şişelerde… Hem de yaklaşık 32 dolara, talep de var.

Temiz dağ havası iş fikrini fırsata çeviren Kanadalı Banff and Lake adlı şirket tarafından satılıyor. Şirketin temiz havayı şişelediği ürün Vitality Air, Çin gibi kirli havanın yaygın olduğu ülkelerde büyük rağbet görüyor. Hatta şirket satış rakamlarının başarısından sonra Çin’de bir temsilcilik de açmış. İçi temiz hava dolu şişeler eBay, Amazon gibi e-ticaret platformlarında da hala 32 dolar ortalama fiyatıyla satışa sunuluyor.

Çin’deki Tek ‘Temiz Hava’ Girişimi Vitality Air Değil

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’de havanın olması gerekenden 39 kat daha kirli olduğu belirtiliyor. Sadece başkent Pekin’de değil ülkedeki diğer şehirlerde de kava kirliliğinin oldukça fazla olduğuna dikkat çekiliyor.

Hal böyle olunca kirli havayı fırsata çeviren ve hatta zengin olan işadamları bile varmış, yani Vitality Air temiz hava satan ilk girişim değil.

Daha önce ülkenin Zhangjiagang şehrinde yer alan bir restoran, mekanına kurduğu hava filtreleriyle temiz hava almak isteyen müşterilerinden ek ücret almaya yıllar önce başlamış. Bu ifade Banff and Lake şirketinin Çin temsilcisi Harrison Wang’a ait.

Konuyla ilgili başka bir haber de 2013 yılında BBC tarafından yapılmış, Chen Guangbiao adlı Çinli işadamı, içinde “temiz hava” bulunan teneke kutularını tanesini 5 yuandan satmış. 10 gün içinde 10 milyon kutu temiz hava satan işadamının kısa sürede zengin olduğu belirtiliyor.

BBC Türkçe’de yer alan bahsettiğim haberde yazı şu ifadelerle başlıyor:

Sakıp Sabancı, elinde bir torba çayırlarda koşarak hava topluyordu: Sakıp Sabancı’nın Türkiye’de ilk kez olarak pet şişelerde su satışı yapması, Oğuz Aral’ın Gırgır’ına böyle yansımıştı: Su da satılır mıymış?

Şimdi geriye tek bir soru kalıyor, temiz hava da satılır mıymış?

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu