Tencent’in Oyun Birimi İnanılmaz Bir Başarı Serisi Sürdürüyor

Çinli Tencent Holdings geçtiğimiz ay dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Tencent’in güçlü genel performansının büyük bir kısmı, şirketin önceki yıllara oranla yüzde 32 büyüdüğü ve genel satışlarının yaklaşık yüzde 37’sini oluşturan, şirketin internet tabanlı oyunlar birimine bağlanabilir. Zira Tencent, bir süredir oyun alanında gayet akıllıca görünen bazı önemli hamleler yaptı.

Tencent’in oyun birimi hızla büyüyor

Tencent’in mobil tabanlı Honor of Kings oyunu, kitleleri peşinden sürüklemeye devam ediyor. Bu oyun Tencent’in oyun birimi için dördüncü çeyrekte gelir artışının ardındaki en büyük etken oldu. 200 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Honor of Kings Çin’in en çok rağbet gören mobil oyunu.

League of Legends da iyi performans göstermeye devam etti ve çeyrekte gelirini artırdı. Oyunun ilk kez 2009’da piyasaya sürüldüğünü göz önüne alırsak bu gerçekten etkileyici bir başarı.

Akıllı telefonlar ve tabletler için geliştirilmiş bir yarış oyunu olan QQ Speed ​​Mobile, dördüncü çeyrekte piyasaya çıktı ve 20 milyon aktif kullanıcıya ulaşarak büyük bir hit oldu.

Öte yandan, şirketin yayınladığı, ancak geliştirmediği oyunlar arasında yer alan Kings of Chaos ve Legacy TLBB Mobile adlı her iki oyun da güçlü bir performans sergiledi.

Bu hitlere ek olarak Tencent, oyuncular arasında büyük bir dalga yaratan PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) ve Fortnite adlı “savaş” türüne giren iki farklı oyunu da piyasaya sürdü.

PUBG Mobile oyun dünyasında büyük bir hit oldu

Tencent, Kasım ayında PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununu mobil platformlara uygulama ve Çin sürümlerini yayınlama konusunda özel haklar aldığını duyurdu.

Şirket, Şubat ayında Çin mobil uygulama mağazalarında oyunun iki farklı versiyonunu piyasaya sürdü. Bunlardan biri, daha önce konsolda ve PC platformlarında piyasaya sürülen oyunun daha yakın bir uyarlamasıydı. Oyun kısa sürede uygulama mağazalarında en çok indirilen oyunların üstüne fırladı ve birkaç aylık bir süre zarfında 75 milyonun üzerinde indirildi.

PUBG Mobile’ı Çin’in ardından Amerika, Avrupa gibi pazarlara da süren şirket, aynı başarıyı bu pazarlarda da sürdürdü.

Tencent, Epic Games hisselerini satın aldı; kısa sürede bir başka megahit doğdu: Fortnite

Son derece popüler Fortnite oyununun yaratıcısı olan Epic Games’in %48’lik hissesi Tencent tarafından satın alındı.

Tencent, hisselerini satın almak istediği dönemde Epic Games’in geleceği belirsizdi. O zamanlar, Epic Games yıllardır Fortnite üzerinde çalışıyordu ve yedi yıllık bir süreye rağmen herhangi bir ilerleme yoktu. Tencent’in Epic Games’i satın almasının ardından birkaç değişikle Fortnite’ın piyasaya sürülmesi kararlaştırıldı.

Fortnite, Temmuz 2017’de PC ve konsol platformlarında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri dünyanın en popüler oyunlarından biri haline geldi. Ocak ayı itibariyle, oyun 40 milyondan fazla kez indirildi.

Epic’in megahiti Fortnite Twitch’te en çok izlenen oyunlar arasında yer aldı; bu oyunu ikinci sırada League of Legends ve üçüncü sırada PUBG takip etti. Tencent’in PUBG’nin konsol ve PC sürümleriyle hiçbir ilgisi bulunmuyor, ancak oyunun mobil sürüm yayın hakları şirkete ait. Bu da Tencent’in dünyada en çok rağbet gören ilk üç oyunu elinde tuttuğuna işaret ediyor.

Fortunite ve PlayerUnknown’ın Battlegrounds’ın mobil versiyonları hızla büyümeye devam ederken, bu oyunlar önümüzdeki yıllarda Tencent için büyük gelir artışı kaynağı olabilir.

Şu anda Tencent’in oyun biriminde her şey yolunda gözüküyor. Üstelik şirketin oyun biriminde sağladığı başarı serisini sürdürmesi de muhtemel gözüküyor.

Kısa bir süre önce aralarında Tencent’in de bulunduğu BAT hisse senetlerinin son beş yıllık performansını incelediğimiz bu yayınına da bakabilirsiniz.

Exit mobile version